Partner serwisu
13 października 2017

Światowy Dzień Mycia Rąk - o czym warto pamiętać

Kategoria: Ciekawostki

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony w 2008 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem organizatorów jest zwiększenie świadomości na temat istoty mycia rąk, a także ogólnie higieny i zdrowia. Z tej okazji Sofidel, jeden z wiodących producentów papieru do użytku domowego i higienicznego, opracował praktyczny poradnik „24 godziny z życia Twoich rąk”. To dziesięć (+1) zasad, przybliżających znaczenie prawidłowego mycia i suszenia rąk w ciągu dnia.

Światowy Dzień Mycia Rąk - o czym warto pamiętać

Nasze ręce są siedliskiem zarazków

odkreśla profesor Pregliasco 

Część z nich to mikroorganizmy niepatogenne, które pozostają na skórze, nie wyrządzając nam krzywdy. Mogą one jednak łączyć się z wirusami i bakteriami obecnymi w powietrzu albo z tymi, z którymi mamy kontakt przez dotyk. Jak możemy się bronić? Przede wszystkim pamiętajmy o dokładnym myciu rąk oraz zwracajmy szczególną uwagę na miejsca czy obiekty, z którymi stykamy się w ciągu dnia

uzupełnia profesor.

Dłonie służą nam do poznawania świata, przez co są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju drobnoustroje i zarazki. Niektóre są nieszkodliwe, np. większość tych, z którymi spotykamy się w komunikacji miejskiej. Inne potencjalnie niebezpieczne – mowa o tych, które przynosimy do domu na butach i torbach. Część z nich znajdujemy dokładnie tam, gdzie się ich spodziewamy (na kranach i w publicznych toaletach), a część w miejscach, gdzie myślimy, że to niemożliwe (pościel). Jak możemy się bronić przed takimi zagrożeniami? Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne mycie rąk. Należy to robić przez 40-60 sekund w ciepłej wodzie, zawsze używając mydła. Ręce suszymy jednorazowym ręcznikiem (jest bardziej higieniczny niż domowy). Te proste praktyki pozwolą nam wyeliminować 99% bakterii.

Według badań prowadzonych przez Global Handwashing Partnership (GHP), większa świadomość na temat mycia rąk doprowadziła w latach 2005-2015 do spadku o 12 proc. liczby zgonów spowodowanych chorobami wynikającymi z braku higieny rąk. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie. Przykładowo: choć 85,6 proc. uczniów w ujęciu globalnym jest świadoma znaczenia mycia rąk, tylko 24,9 proc. myje je w należyty sposób w ciągu dnia. Poprawa musi nastąpić na obszarach wiejskich, gdzie tylko 54 proc. badanych myje ręce po wyjściu z toalety. W krajach rozwijających się, którym GHP dedykowało badanie[2], aż 35 proc. placówek opieki medycznej nie ma dostępu do wody ani mydła.

Sofidel i higiena

Promowanie kultury zdrowia to od zawsze jeden z priorytetów grupy Sofidel. Z jednej strony realizuje go przez wysokiej jakości, innowacyjne produkty do użytku domowego i higienicznego, a z drugiej przez propagowanie zdrowego stylu życia oraz dobrych praktyk higienicznych.

Zaangażowanie firmy Sofidel w promocję zdrowia i praktyk higienicznych, w tym mycia rąk, przyjmuje konkretną formę dzięki współpracy z WaterAid, To międzynarodowa organizacja pozarządowa z Wielkiej Brytanii, której celem i misją jest zapewnianie powszechnego dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i usług higienicznych na całym świecie. Aż 844 miliony ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a 2,3 miliarda osób, czyli 1/3 populacji, nie może liczyć na odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF każdego roku z powodu infekcji żołądkowo-jelitowych umiera 289 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Stanowi to drugą największą przyczynę śmierci wśród dzieci. Te statystyki mogłyby być 2 razy niższe, gdyby wszystkim potrzebującym dano możliwość dokładnego umycia rąk mydłem i wodą, o co tak bardzo zabiega organizacja WaterAid wspierana przez Grupę Sofidel.

24 GODZINY Z ŻYCIA TWOICH RĄK

Dłonie służą nam do poznawania świata. Jak wygląda typowy dzień z ich punktu widzenia? Z jakimi zagrożeniami się spotykamy i jakie metody pozwalają nam bezpiecznie przetrwać dzień? Na te pytania z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk odpowiada Sofidel, jeden z wiodących producentów papieru do użytku domowego i higienicznego, którego najbardziej rozpoznawalną marką jest Regina. Sofidel wraz z prof. Fabrizio Pregliasco opracował 10 prostych zasad (+1), które pozwolą zachować higienę w ciągu dnia.

1. Nie dotykaj oczu po porannym wyłączeniu budzika

W czasie snu na rękach gromadzi się mnóstwo bakterii. W 18 proc. przebadanych przez Uniwersytet Medyczny w Waszyngtonie pościeli występowała bakteria Staphylococcus Aureus, która może powodować liczne choroby.

2. Weź poranny prysznic, żeby się obudzić i uwolnić od zarazków

Poranny prysznic jest nie tylko bardziej praktyczny niż kąpiel, ale według badań Wydziału Mikrobiologii Uniwersytetu w Teksasie woda z kąpieli może stać się siedliskiem bakterii, dlatego najlepszą metodą codziennej higieny jest prysznic.

3. Zielone światło dla czystych, wyprasowanych ubrań. Uważaj jednak na buty, torby i chusteczki

Prasowanie ubrań świetnie je dezynfekuje. Nie chodź w domu w butach, gdyż stopy są wyśmienitym siedliskiem dla bakterii. Staraj się nie kłaść toreb na ziemi poza domem i nie używaj kilkukrotnie tej samej chusteczki.

4. Korzystanie z poręczy w autobusie jest tak samo bezpieczne jak uścisk dłoni

Transport publiczny jest rajem dla zarazków. Uchwyty na ręce, siedzenia czy ekran biletomatu są pokryte miliardami bakterii. Jednak według badań większość z nich jest nieszkodliwa, mimo to po dotarciu do pracy profilaktycznie umyj ręce.

5. Na powierzchni urządzeń biurowych znajduje się najwięcej zarazków

Komputery i telefony są niezastąpione, jednak czy kiedykolwiek je czyścimy? Przeciętnie na myszce znajduje się 260 bakterii na cm3, na klawiaturze 511, a na telefonie aż 3 895[4]. Żeby ich uniknąć, wystarczy wyczyścić urządzenie dezynfekującą chusteczką.

6. Nie bój się usiąść na toalecie, ale uważaj na uchwyty, krany i suszarki do rąk

Po skorzystaniu z toalety opuść deskę, spłucz wodę i wyjdź szybko, aby uniknąć wdychania bakterii. Pamiętaj oczywiście o myciu rąk. Umyj je dokładnie i użyj ręcznika papierowego, gdyż suszarki do rąk powodują ponowne pojawienie się bakterii na Twoich rękach.

7. Obiad wolny od zarazków

O higienie nie zapominaj też w czasie obiadu. Pamiętaj o położeniu jednorazowej papierowej podkładki na tacy na jedzenie. Staraj się nie jeść przy swoim biurku, a jeśli to niemożliwe, połóż papierowy ręcznik pod talerz czy pojemnik.

8. Śpiewaj dzieciom przy myciu rąk

Co roku każde dziecko doświadcza więcej niż jednej infekcji dróg oddechowych[5]. Mimo że dzieci uczą się higieny rąk w szkole, dobrą praktyką jest wspólne ich mycie po powrocie do domu. Prosta piosenka o myciu rąk trwa od 40 do 60 sekund, czyli akurat tyle, ile potrzeba na usunięcie 99 proc. bakterii z rąk.

9. Przed przygotowaniem jedzenia umyj dokładnie wszystkie produkty

Zwróć szczególną uwagę na jajka, warzywa z odrobiną ziemi i surowe mięso, gdyż mogą zawierać groźne bakterie tj. salmonella czy toxoplasmosis. Nie krój różnych produktów tym samym nożem i pamiętaj o zmianie łyżeczki po spróbowaniu potrawy.

10. Po myciu naczyń pozwól im swobodnie wyschnąć

Po sprzątnięciu ze stołu i umyciu naczyń możesz spokojnie odpocząć. Zostaw naczynia do wyschnięcia na suszarce do naczyń. Nie susz ich bawełnianymi ścierkami, gdyż gromadzą one 20 tys. razy więcej bakterii niż deska klozetowa[6].

I WRESZCIE OSTATNIA, DODATKOWA ZASADA: Jak poprawnie myć ręce?

  • Zawsze używaj mydła, najlepiej mydła w płynie, gdyż dociera do wszystkich zakątków dłoni.
  • Rozprowadzaj mydło na obu dłoniach, nie zapominaj o powierzchni między palcami.
  • Spłucz dokładnie ręce letnią wodą.
  • Wysusz ręce, najlepiej jednorazowym ręcznikiem

Poradnik „24 godziny z życia Twoich rąk” powstał we współpracy z profesorem Fabrizio Pregliasco – wirusologiem z Uniwersytetu w Mediolanie i dyrektorem Instytutu Ortopedycznego Galeazzi.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ