Partner serwisu
22 lutego 2018

E-recepta milowym krokiem dla krajowego systemu ochrony zdrowia

Kategoria: Z życia branży

We wtorek (20.02.2018) Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej e-receptę. To ważny krok w kierunku informatyzacji i unowocześnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Kolejnym równie istotnym, elementem modernizacji systemu powinno być e-zlecenie – komentuje Izba Wyrobów Medycznych POLMED.

E-recepta milowym krokiem dla krajowego systemu ochrony zdrowia

E-recepta ma umożliwić wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. W przypadku wyrobów medycznych, swego rodzaju receptą jest zlecenie wydawane przez lekarza specjalistę. Zanim zostanie zrealizowane, pacjent musi je potwierdzić w oddziale wojewódzkim NFZ. E-zlecenie mogłoby znacząco ułatwić pracę lekarzy i funkcjonowanie pacjentów. Zdaniem Izby POLMED wystawianie elektronicznego dokumentu wyeliminuje konieczność każdorazowej wizyty pacjenta u lekarza i w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień do otrzymania wyrobów medycznych. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy korzystają z nich systematycznie (np. z środków absorpcyjnych czy worków stomijnych). Ograniczenie liczby wizyt „pro forma”, mogłoby znacząco odciążyć nie tylko lekarzy, lecz również cały system ochrony zdrowia.

Kierunek zmian w służbie zdrowia powinien być wyznaczany przez innowacje. Wiążą się one nierozerwalnie z optymalizacją czasu i kosztów pracy. Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko skuteczniej i szybciej ratować zdrowie i życie pacjentów, lecz również usprawniać płynność działania systemu. E-recepty i e-zlecenia to rozwiązania, które systemowo zrewolucjonizują jakość opieki zdrowotnej w Polsce 

komentuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED.

Izba POLMED na początku lutego brała udział w posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności, gdzie tematem przewodnim spotkania była telemedycyna. Sama organizacja takiego spotkania przez resort zdrowia, inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii jest sygnałem na priorytetowe traktowanie kwestii informatyzacji służby zdrowia. Uczestnicy spotkania zgodnie wyrażali konieczność szybkiego adaptowania usług zdrowotnych do wymogów zmieniającego się społeczeństwa. Jest to też zbieżne z zapowiedziami Ministra Zdrowia Prof. Łukasza Szumowskiego, który wymienia ten obszar jako jeden ze swoich priorytetów.

Polski system ochrony zdrowia wymaga szybkiej, ale przemyślanej modernizacji. Stopniowe, rozważne wprowadzanie usług telemedycznych i rozwiązań cyfrowych, takich jak e-recepta, czy e-zlecenie może w prosty sposób usprawnić jego funkcjonowanie. Pierwszy krok w dobrym kierunku został wykonany. Czekamy na kolejne.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ