Partner serwisu
16 kwietnia 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekfarmacja.pl w I kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w I kwartale?

Wystarczy wejść na stronę www.ktomalek.pl, wpisać swoją lokalizajcę, wybrać szukany lek, a po chwili pojawi się lista aptek, w których jest on dostępny w obrębie od 3 do 40 km.

Przygotowywanie leków cytostatycznych jest obowiązkiem aptek szpitalnych. Do usług farmaceutycznych należą  m.in. przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych. Przy wykonywaniu czynności fachowych w aptece (usług farmaceutycznych) mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmacji [1,2]. Przygotowane leki cytostatyczne muszą spełniać wymogi stawiane lekom parenteralnym i muszą być wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) [3,4].

Na stronie dolce.pl funkcjonuje tzw. Świeżomierz. Dzięki temu narzędziu, poprzez wpisanie marki i numeru serii z opakowania, można sprawdzić datę produkcji perfum i kosmetyków.

Z każdym rokiem ubywa 1% kolagenu w skórze. Punktem kulminacyjnym jest menopauza, po niej produkcja kolagenu zwalnia do minimum, by koło sześćdziesiątki zatrzymać się całkowicie.

Począwszy od dnia 25 maja 2018 r. każdy przedsiębiorca prowadzący aptekę będzie zobowiązany do stosowania przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (dalej: „RODO”).

Suplement 2015 FP X stanowi uzupełnienie części podstawowej Farmakopei Polskiej wydanie X (FP X 2014) i zawiera polską wersję nowych i znowelizowanych tekstów opublikowanych w Suplementach 8.3, 8.4 i 8.5 Farmakopei Europejskiej (Ph. Eur.) oraz działy narodowe.

W lipcu b.r. powołana została Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL); fundację (bo w takiej formie prawnej została utworzona polska NMVO) powołały dwie polskie organizacje przedsiębiorców (INFARMA oraz Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego) wraz ze Stowarzyszeniem Importerów Równoległych Produktów Leczniczych oraz Naczelną Izbą Aptekarską. Można zatem stwierdzić, że przygotowania do wdrożenia w Polsce NMVS, czyli Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków, weszły w decydującą fazę. Warto zatem przypomnieć, czym jest System i na czym będzie polegało jego wdrożenie.

Prawidłowe oznakowanie opakowań leków i przygotowanie ulotek informacyjnych ma ogromne znaczenie w farmakoterapii. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą pośrednio wpływać na zagrożenie zdrowia i życia pacjentów. Z tego względu podlegają one szczegółowej regulacji prawnej. Jakiej?

Wydatki na leki skutecznie uszczuplają domowy budżet. Sprawa komplikuję się jeszcze bardziej w przypadku, gdy określone osoby zmuszone są do stałego przyjmowania medykamentów, z uwagi na występujące dolegliwości zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, iż częściową rekompensatą negatywnych skutków finansowych stałego przyjmowania produktów leczniczych może być skorzystanie z prawa do odliczenia wydatków z nimi związanych w ramach tzw. odliczeń podatkowych. Zatem kto i na jakich zasadach jest uprawniony do pomniejszenia należnego podatku?

Projektowanie opakowań ma wiele fascynujących aspektów. Dla mnie najciekawsza jest graficzna strona opakowań i to jej będę się najczęściej przyglądać w tym cyklu artykułów. Jednak jako projektant opakowań z ponad 10-letnim doświadczeniem nauczyłem się, że opakowanie ładne to wcale nie to samo co skuteczne. Dlatego oprócz ładnego wyglądu będę tu również zwracać uwagę na inne aspekty opakowań: surowiec, język jakim zwracają się do klientów, praktyczną formę, oryginalność, pomysłowość.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ