Partner serwisu
04 lutego 2013

Interesujące patenty

Kategoria: Z życia branży

Związki leczące ból neuropatyczny i padaczkę, zmodyfikowane bakterie do terapii przeciwnowotworowych – to wybrane z 20 innowacji uczonych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które otrzymały patenty w 2012 roku. 

Jak czytamy na stronach internetowych CITTRU, w minionym roku wzrosła liczba otrzymanych patentów, które stanowią podstawę do wprowadzenia danej innowacji na rynek komercyjny. Owoce przynosić zaczyna aktywna działalność patentowa rozwijana od 2007 roku. Wcześniejsze zgłoszenia teraz dały efekt w postaci 20 nowych patentów. Obejmują one m.in  biotechnologię, farmację i chemię.

Jeden z projektów dotyczy leczniczych właściwości związków chemicznych do stosowania w terapii bólu neuropatycznego, np. związanego z nowotworami lub cukrzycą i padaczką. Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach (m.in. w amerykańskim National Institute of Health). Czekają ich dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie nowej postaci jego podawania. Będzie to lek stosowany doustnie.

 Kolejną z istotnych technologii, która otrzymała patent, jest nowy szczep pewnej bakterii, jego zastosowanie i sposób otrzymywania terapeutycznego wektora szczepionkowego. To nowatorskie rozwiązanie sprawdziło się na etapie testów na zwierzętach. Ideą leżącą u podstaw tego odkrycia naukowego jest wykorzystanie specjalnie zmodyfikowanych bakterii do terapii przeciwnowotworowych.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,393800,interesujace-patenty-na-uniwersytecie-jagiellonskim.html

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ