Partner serwisu

Polpharma zwycięzcą rankingu

Kategoria: Z życia branży

Produkt firmy Polpharma SA został uznany za najbardziej innowacyjny w Polsce w roku 2012  w rankingu opracowanym przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Nagrodzonym produktem jest seria substancji aktywnych z grupy leków przeciw osteoporozie: Alendronian Sodu, Risedronian Sodu, Kwas Zolendronowy i Ibandronian Sodu. 

Zastosowanie innowacyjnych technologii dla czterech substancji z grupy bisfosfonianów pozwoliło Polpharmie zwiększyć efektywność procesów wytwarzania, podnieść konkurencyjność produkowanych substancji i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. W procesie wytwarzania nagrodzonych produktów firma wyeliminowała użycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników, znacznie ograniczyła zużycie trójchlorku fosforu (powyżej 50%), zmniejszyła zużycie wody (25-70%) i konsumpcję energii (25-55%). Opracowane technologie są objęte ochroną w postaci patentów i zgłoszeń patentowych.

Opracowanie i wdrożenie do skali przemysłowej nagrodzonej technologii dla czterech substancji przeciw osteoporozie odbyło się we współpracy z zespołem naukowców z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Janusza Rachonia. To znakomity przykład współdziałania świata nauki i przemysłu, co w Polsce wciąż jeszcze nie jest regułą. Bez zaangażowania przemysłu projekty o istotnej wartości innowacyjnej nie mają szans, by wyjść poza skalę laboratoryjną i przynosić korzyści społeczeństwu – podkreśla prof. Rachoń.

Mimo że do sprzedaży trafiły na razie dwie spośród czterech naszych substancji – Alendronian Sodu i Risedronian – dzięki konkurencyjnym kosztom wytwarzania i znakomitej jakości Polpharma już w tej chwili zajmuje pozycję światowego lidera dla tych produktów, zdobyliśmy już 33% globalnego rynku. Pozostałe dwie substancje są aktualnie na końcowym etapie rejestracji przez naszych odbiorców – podsumowuje Jan Ramza, Dyrektor Badań i Rozwoju Jednostki Biznesowej Chemia w Polpharmie. Substancje oferowane przez firmę trafiają do 114 klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, wśród których są najwięksi producenci leków generycznych na świecie.

Tańsza substancja aktywna – to w konsekwencji tańszy lek, co zwiększa dostępność nowoczesnej terapii dla pacjentów cierpiących na osteoporozę, która jest obecnie jedną z najczęstszych chorób starzejącego się społeczeństwa.

Polpharma jest największym polskim producentem leków. Wytwarza także substancje farmaceutyczne (API – Active Pharmaceutical Ingredients) stanowiące podstawę do produkcji gotowych form leków. Dzięki rozwojowi na rynkach międzynarodowych Grupa Polpharma należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie, z obrotami rzędu 1 mld dolarów rocznie.

Źródło: informacja prasowa Polpharma SA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ