Partner serwisu

Czy można starzeć się zdrowo?

Kategoria: Leki roślinne i suplementy diety

prof. dr hab. Iwona Wawer
Warszawski Uniwersytet Medyczny

W czasach starzejącego się społeczeństwa potrzeby zdrowotne seniorów to zarówno wyzwanie, jak i ogromny rynek dla firm farmaceutycznych i wytwarzających suplementy diety. Preparaty o jakim składzie warto wprowadzić do portfela produktów, aby faktycznie spełnić oczekiwania tej grupy ludzi?

Czy można starzeć się zdrowo?

Orkiestra Owsiaka grała w tym roku, aby zebrać pieniądze nie tylko na leczenie maluchów, ale również seniorów. Celem było zwrócenie uwagi na potrzeby tej grupy ludzi. Społeczeństwo większości krajów starzeje się. W krajach UE 37% populacji ma ponad 60 lat, 16% ponad 65 i 4% ponad 80. Jak wiadomo, z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni, mamy coraz więcej schorzeń. Ponad 20% osób w zaawansowanym wieku nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Jak zapewnić im odpowiednią dietę i warunki do życia? Potrzeby seniorów to wyzwanie dla firm farmaceutycznych i produkujących suplementy diety. Starzejąca się populacja stwarza ogromny rynek konsumentów żywności funkcjonalnej o zwiększonej zawartości białka, witamin i składników mineralnych, a także suplementów diety i wielu produktów ułatwiających życie.

Badania naukowe prowadzone in vitro na komórkach oraz na zwierzętach laboratoryjnych dostarczają interesujących informacji o roli różnych składników w opóźnianiu procesów starzenia. Nawet jeśli nie są to jeszcze związki ze wskazaniami zdrowotnymi, zaakceptowanymi przez EFSA, mogą być zastosowane w suplementach diety pomagających „starzeć się zdrowo”.


Autor: prof. dr hab. Iwona Wawer, Warszawski Uniwersytet Medyczny

fot.: www.sxc.hu

 

Cały materiał znajdą Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ