Partner serwisu

Nagroda Prezydenta RP dla Polpharmy

Kategoria: Z życia branży

Polpharma SA otrzymała Nagrodę Prezydenta RP w kategorii „Innowacyjność” za opracowanie innowacyjnych technologii i wdrożenie do produkcji serii substancji aktywnych z grupy leków przeciw osteoporozie: Alendronian Sodu, Risedronian Sodu, Kwas Zoledronowy i Ibandronian Sodu.

Zastosowanie innowacyjnych technologii dla czterech substancji z grupy bisfosfonianów pozwoliło Polpharmie zwiększyć efektywność procesów wytwarzania, podnieść konkurencyjność produkowanych substancji i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. W procesie wytwarzania nagrodzonych produktów firma wyeliminowała użycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników, znacznie ograniczyła zużycie trójchlorku fosforu (powyżej 50%), zmniejszyła zużycie wody (25-70%) i konsumpcję energii (25-55%). Opracowane technologie są objęte ochroną w postaci patentów i zgłoszeń patentowych.
 
– Mimo że do sprzedaży trafiły na razie dwie spośród czterech naszych substancji – Alendronian Sodu i Risedronian – dzięki konkurencyjnym kosztom wytwarzania i znakomitej jakości Polpharma w tej chwili zajmuje pozycję światowego lidera dla tych produktów. Zdobyliśmy już 33% globalnego rynku. Pozostałe dwie substancje są na końcowym etapie rejestracji przez naszych odbiorców – podsumowuje Jan Ramza, Dyrektor Badań i Rozwoju Jednostki Biznesowej Chemia w Polpharmie.

Substancje oferowane przez firmę trafiają do 114 klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, wśród których są najwięksi producenci leków generycznych na świecie. Tańsza substancja aktywna, to w konsekwencji tańszy lek, co zwiększa dostępność nowoczesnej terapii dla pacjentów cierpiących na osteoporozę, która jest obecnie jedną z najczęstszych chorób starzejącego się społeczeństwa.

Opracowanie i wdrożenie do skali przemysłowej nagrodzonych technologii odbyło się we współpracy z zespołem naukowców z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Janusza Rachonia. – To znakomity przykład współdziałania świata nauki i przemysłu, co w Polsce wciąż jeszcze nie jest regułą. Bez zaangażowania przemysłu projekty o istotnej wartości innowacyjnej nie mają szans, by wyjść poza skalę laboratoryjną i przynosić korzyści społeczeństwu – podkreśla prof. Rachoń.

Polpharma jest największym polskim producentem leków. Wytwarza także substancje farmaceutyczne (API – Active Pharmaceutical Ingredients) stanowiące podstawę do produkcji gotowych form leków. Dzięki rozwojowi na rynkach międzynarodowych Grupa Polpharma należy do grona 25 największych producentów leków generycznych na świecie, z obrotami rzędu 1 mld dolarów rocznie. W 2009 roku Polpharma zdobyła tytuł najbardziej innowacyjnej firmy w Polsce w rankingu Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

 
Źródło: informacja prasowa Polpharma

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ