Partner serwisu
16 stycznia 2019

Opakowania z papieru w produkcji farmaceutycznej

Kategoria: Aktualności

Papier to materiał niezwykły, a zarazem bardzo zwyczajny. Jest obecny w naszym życiu na każdym kroku. Od pieniędzy, ręczników papierowych, jak i opakowań do różnych produktów, takich jak kosmetyki, leki, żywność.

Opakowania z papieru w produkcji farmaceutycznej

Pierwsze wzmianki o obecnym papierze pojawiają się ok. 8 roku p.n.e. Jest to chińskie pismo na skrawku papieru. W Nefrytowej Bramie znajdującej się na szlaku jedwabnym znaleziono skrawek papieru z 20 chińskimi znakami.

Papier czerpany z lnu i jedwabiu wynaleziony został około 105 r. p.n.e. Rozpowszechnianie się produkcji papieru po świecie datuje się na ok. 751 r., po tym jak Arabowie po bitwie nad rzeką Taraz wykorzystali umiejętności wziętych do niewoli papierników.

Średniowieczna Europa broniła się przed postępem, przekładając pergamin (materiał wyrabiany ze skóry zwierzęcej) nad papier jako podłoże do zapisywania. Dopiero w XII w. w Hiszpanii i Włoszech powstały pierwsze papiernie. W 1491 r. pojawił się zapis o powstaniu pierwszego młynu papierniczego w Polsce we wsi Prądnik Czerwony w okolicy Krakowa. Pierwszy zbiór przepisów w Polsce odnośnie produkcji papieru – Postanowienia rzemiosła papierniczego, pochodzi z 1546 r., wydany został przez króla Polski Zygmunta I Starego.

Przemysł papierniczy rozwijał się poprzez zastosowanie nowych surowców i technologii. Podglądając otaczającą nas przyrodę, narodził się pomysł produkcji masy papierowej z masy drzewnej.

Jako pierwszy francuski uczony R.A.F. de Reaumur, obserwując budowę gniazd os, zauważył, że owady te na budulec swoich gniazd używają przetworzonych zdrewniałych części roślin i drewna. W drugiej połowie XVIII w. we Francji rozpoczęto produkcję papieru z poddanej obróbce chemicznej masy włóknistej drewna topolowego. Dzięki temu odkryciu na początku XIX w. można było rozpocząć produkcję papieru na skalę przemysłową.

Jak wygląda produkcja papieru

Drzewa iglaste oraz krótkowłókniste drzewa liściaste poddawane są obróbce rozwłókniania, z czego otrzymuje się celulozę. Celulozowa zawiesina przepompowywana jest do młyna i mielona. Do masy dodaje się węglan wapnia, skrobię, klej i inne środki wspomagające, następnie masa ta odsączana jest na sitach, gdzie wstępnie formowana jest wstęga papierowa. Pod naciskiem pras odciska się wodę, powierzchnia jest uszczelniana, powlekana, suszona i nawijana na duże role (tambory). Końcowy etap to cięcie na wymiar wymagany przez klientów.

Tektury lite (kartony) GC, GT i GD mogą być wykorzystywane do produkcji kartoników jednostkowych.

Popularne tektury lite (kartony) stosowane w przemyśle opakowaniowym to:

•    Karton GC-1 – karton wielowarstwowy z białym spodem.

•    Karton GC 2 – karton wielowarstwowy z kremowym spodem.

Cały artykuł został opublikowany w nr 6/2018 magazynu Przemysł Farmaceutyczny.

fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ