Partner serwisu

Na czarnym rynku

Kategoria: Raporty i analizy

Zbigniew Fijałek, Katarzyna Sarna
Narodowy Instytut Leków

Pangea, Mamba, Storm, Cobra, Giboia – to nazwy tylko niektórych z prowadzonych przez Interpol międzynarodowych operacji mających na celu zwalczanie procedur fałszowania leków. Jaka jest rzeczywista skala problemu i w jakim stopniu można ją zmniejszyć?

Na czarnym rynku

Mijają 2 lata od wprowadzenia dwóch bardzo istotnych dokumentów europejskich: Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE oraz konwencji Rady Europy Medicrime (podpisanej dotychczas przez 23 państwa i ratyfikowanej przez 2). Nadal jednak pełna analiza wszystkich przejawów i skutków przestępczości farmaceutycznej, szczególnie dla życia i zdrowia pacjentów, jest praktycznie niemożliwa.


* * *


Operacje międzynarodowe, takie jak Pangea, Mamba, Storm, Cobra czy Giboia, organizowane przez Interpol tylko raz do roku i trwające zaledwie kilka dni, nie są oczywiście w stanie skutecznie zlikwidować zagrożenia dla zdrowia publicznego na świecie. Pozwalają jednak na skuteczniejsze koordynowanie międzynarodowych działań oraz lepsze oszacowanie aktualnej skali problemu, w tym rodzaju „złych” produktów medycznych charakterystycznych dla danego obszaru geograficznego.Autor: Zbigniew Fijałek, Katarzyna Sarna, Narodowy Instytut Leków

Fot.: www.sxc.hu

 

Cały artykuł przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 6/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ