Partner serwisu

Wielka transakcja: Novartis i GSK

Kategoria: Z życia branży

Jak podaje portal wyborcza.biz, GlaxoSmithKline i Novartis – dwaj producenci leków  – zdecydowali się na wiązaną sprzedaż swoich jednostek. Firmy zamierzają także połączyć swoje działy zajmujące się lekami bez recepty w spółkę joint venture, która będzie kontrolowana przez Glaxo.

Wielka transakcja: Novartis i GSK

Novartis nabędzie od GlaxoSmithKline jednostkę zajmującą się lekami na raka za kwotę 16 mld dolarów. i sprzeda tej firmie dział zajmujący się szczepionkami, ale bez jednostki odpowiedzialnej za szczepionki przeciw grypie, za 7,1 mld dolarów. Dla Glaxo transakcja ta oznacza znaczne zwiększenie udziału w rynku szczepionek.

W ramach oddzielnej umowy Novartis sprzeda dział leków weterynaryjnych firmie Lily za niecałe 5,4 mld dolaró. Lily stanie się drugą co do wielkości firmą zajmującą się produkcją leków dla zwierząt i zaoszczędzi blisko 200 mln dolarów w ciągu trzech najbliższych lat.

Nastąpi także połączenie działów Novartis i GlaxoSmithKline zajmujących się lekami bez recepty (OTC). Nowa spółka joint venture ma zwiększyć przychody do 6,5 mld funtów rocznie.

 

Fot.: www.sxc.hu
Więcej: www.wyborcza.biz

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ