Partner serwisu

Łykamy średnio 4 tabletki dziennie

Kategoria: Z życia branży

Jak podaje Patrycja Karpińska z abcZdrowie.pl, z niedawnych badań wynika, że wśród Europejczyków więcej leków od nas przyjmują jedynie Francuzi. Okazuje się jednak, że chociaż łykamy dużo preparatów leczniczych, są to przede wszystkim zamienniki leków lub witaminy i suplementy diety. Ogromną popularnością wśród Polaków cieszą się leki bez recepty. Niestety często przyjmujemy je nieodpowiedzialnie. Co najczęściej łykają Polacy?

Łykamy średnio 4 tabletki dziennie

Na choroby rutinoscorbin

Szacuje się, że na same leki przeciw przeziębieniu i grypie wydajemy ok. 1,5 mld zł rocznie. Największą popularnością cieszą się suplementy diety, witamina C, rutinoscorbin i środki o podobnym składzie. W efekcie, chociaż przyjmujemy większą liczbę tabletek, na leki wydajemy mniej niż statystyczny Europejczyk, czyli 114 euro w porównaniu do 218 euro rocznie na osobę.

Z najnowszych dostępnych danych dowiadujemy się, że rocznie na leki wydajemy ok. 22-26 mld zł, w tym na leki bez recepty – 7,4 mld zł. Pozostała suma to przede wszystkim leki na receptę i częściowo refundowane.

Oczywiście najwięcej leków kupujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy najczęściej dopadają nas choroby. Wtedy, odwiedzając aptekę, oprócz aspiryny i witaminy C wybieramy także rutinoscorbin, w którego skład wchodzą witamina C i rutozyd. Według szacunków producenta leku, firmy GlaxoSmithKline, w 2013 roku sprzedano ok. 25 mln jego opakowań. Okazuje się więc, że Polacy zjedli 1,2 mld tabletek rutinoscorbinu.

 

Więcej na www.natemat.pl

Fot.: www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ