Partner serwisu

Strategiczna współpraca Bayer-Merck

Kategoria: Z życia branży

Firma Bayer przejmuje biznes consumer care amerykańskiej firmy Merck & Co., Inc. i podejmuje strategiczną współpracę farmaceutyczną w sektorze stymulatorów cyklazy guanylowej.

Strategiczna współpraca Bayer-Merck

Krok ten istotnie wzmocni działalność firmy Bayer w różnych kategoriach terapeutycznych i rejonach geograficznych w sektorze OTC. Biznes consumer care firmy Merck & Co., Inc. obejmuje takie wiodące marki, jak Claritin™, Coppertone™ i Dr. Scholl’s™. Sprzedaż pro-forma połączonych biznesów w roku 2013 osiągnęła wartość 7,4 mld USD (5,5 mld EUR), przy czym wartość wkładu Merck & Co., Inc. wynosiła około 2,2 mld USD.

Światowy lider

Po zakończeniu przejęcia oczekuje się, że firma Bayer uzyska pozycję światowego lidera w sektorze dermatologii i gastroenterologii (tj. w dwóch z pięciu najważniejszych kategorii leków dostępnych bez recepty). Tym samym Bayer awansuje na pozycję numer dwa w sektorze leków na przeziębienie, alergię, zapalenie zatok i grypę. Firma Bayer pozostanie na drugim miejscu w sektorze witamin i suplementów diety i na trzecim miejscu w sektorze leków przeciwbólowych.

Cena nabycia wynosząca 14,2 mld USD obejmuje wartość związaną ze sprzedażą leków Claritin™ i Afrin™ w tych krajach, w których są nadal dostępne jedynie na receptę

Stymulatory sGC

W ramach omawianej transakcji Bayer i Merck & Co., Inc. uzgodniły także nawiązanie strategicznej współpracy farmaceutycznej w obszarze chorób układu sercowo-naczyniowego ze szczególnym uwzględnieniem stymulatorów sGC. Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do jednego z najbardziej istotnych obszarów terapeutycznych. Mimo wcześniejszych osiągnięć nadal istnieją niezrealizowane potrzeby medyczne, np. dotyczące takich chorób, jak niektóre postaci nadciśnienia płucnego czy niewydolność serca. Nowe stymulatory sGC mogą potencjalnie stanowić rozwiązanie tego problemu. Niemniej jednak konieczne są olbrzymie wysiłki związane z badaniami oraz programy kliniczne, aby w pełni poznać korzyści płynące z wykorzystania tych nowatorskich związków w leczeniu. Dzięki tej współpracy dwie wiodące firmy będą współdziałać w tym konkretnym sektorze.

Program współpracy

Obejmuje lon ek Adempas™ (Riociguat), który jest już zarejestrowany w leczeniu niektórych postaci nadciśnienia płucnego, a obecnie opracowywana jest jego rejestracja dla dodatkowych wskazań. Współpraca obejmie także Vericiguat, będący doświadczalnym związkiem, który aktualnie podlega analizom w dwóch badaniach fazy IIb w leczeniu postępującej przewlekłej niewydolności serca. Ponadto strony uzgodniły, że stymulatory sGC będące na wcześniejszych etapach badań i rozwoju także mogą zostać objęte programem współpracy.

Rozwój i komercjalizacja

Bayer i Merck & Co., Inc. będą wspólnie i na równi dzielić koszty i zyski związane ze współpracą nad stymulatorami sGC, a także wdrożą wspólną strategię rozwoju i komercjalizacji. Firma Bayer będzie kierować komercjalizacją leku Adempas™ na terenie Ameryki Północnej i Południowej, natomiast firma Merck & Co., Inc. zajmie się komercjalizacją na pozostałych kontynentach. W odniesieniu do Vericiguatu i innych doświadczalnych potencjalnych stymulatorów sGC, firma Bayer będzie kierować komercjalizacją poza Ameryką Północną i Południową, zaś firma Merck & Co., Inc. będzie się zajmować komercjalizacją na terenie obu Ameryk. Obie firmy zachowają możliwość wspólnego promowania leku Adempas™ i kolejnych modulatorów sGC na obszarach przyporządkowanych drugiej stronie.

Kwoty oraz płatności

Firma Merck & Co., Inc. zobowiązała się do przekazania firmie Bayer płatności wynoszącej maksymalnie 2,1 mld USD (1,5 mld EUR), na którą składa się wcześniejsza kwota 1,0 mld USD (0,7 mld EUR) oraz płatności dodatkowe po realizacji uzgodnionych celów na kolejnych etapach działań, wynoszące maksymalne 1,1 mld USD (0,8 mld EUR) w związku z przyszłą wspólną sprzedażą niektórych produktów objętych programem współpracy, takich jak Adempas™.

 

Źródło: informacja prasowa Bayer

Fot.: www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ