Partner serwisu

Od trójgeneracji do rowerów

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Poprawa ekowydajności procesów produkcyjnych, programy oszczędzania energii, racjonalna gospodarka odpadami, a nawet motywowanie pracowników do dojazdów do pracy rowerem. Polpharma prowadzi szereg inicjatyw mających ograniczyć wpływ zakładu produkcyjnego na środowisko, a przy okazji… zaoszczędzić pieniądze.

Od trójgeneracji do rowerów

Produkcja leków wiąże się z zastosowaniem substancji chemicznych z grupy szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych. Z tego względu Polpharma myśli o środowisku już na etapie projektowania technologii i procesów przemysłowych. W ramach programu zrównoważonego rozwoju kluczowe aspekty działalności operacyjnej są analizowane, monitorowane i prowadzone w taki sposób, by ograniczyć ich wpływ na otoczenie.

Wzorce do naśladowania

W obszarze produkcji leków najważniejszym projektem ekologicznym Polpharmy jest sukcesywne zastępowanie zwykłej tektury stosowanej w opakowaniach jednostkowych leków tekturą zawierającą większościowy udział makulatury. Na opakowaniach wprowadzane są również ekoznaki – „zielony punkt” oraz „zielona wstążka”. Pierwszy z nich oznacza, że Polpharma wniosła tzw. opłatę produktową za opakowania wprowadzone na rynek krajowy. Gwarantuje ona, że opakowania wyrzucane przez klienta są odzyskiwane z rynku. Z kolei „Zielona wstążka” znaczy, że opakowanie może być poddane recyklingowi.

Energetyczne zarządzanie

Firma, zużywając około 38 GWh energii elektrycznej rocznie, realizuje wiele inicjatyw w zakresie racjonalnego jej wykorzystania w ramach „Programu Oszczędzania Energii”. Oszczędności przyniosło między innymi zastosowanie trybu pracy weekendowej dla urządzeń klimatyzacyjnych. Polpharma zainicjowała kilka projektów pilotażowych, mających na celu ocenę korzyści związanych z takimi technologiami, jak oświetlenie LED czy inteligentne czujniki ruchu; analizowano możliwości zastosowania trójgeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej, elektrycznej i chłodu.

Projekty pilotażowe doprowadziły do wykonania zadań, które w początkowej fazie wydawały się ekonomicznie nieuzasadnione. W roku 2013 zrealizowano projekt trójgeneracji przez zastosowanie chillerów absorpcyjnych, co powinno przynieść oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Inwestycja ta wprawdzie spowoduje planowy wzrost zużycia energii cieplnej, niemniej przyniesie korzyści finansowe podczas chłodzenia procesów wytwarzania form parenteralnych.

Zoptymalizowano również pracę instalacji sprężonego powietrza poprzez: wprowadzenie programu wykrywania i usuwania nieszczelności w instalacji, modernizację systemów sterowania osuszaczy powietrza oraz rekonfigurację istniejącego układu sprężarek. Wprowadzono także sterowanie instalacjami oświetlenia wewnątrz budynków – sekcjonowanie obwodów, wymianę źródeł na energooszczędne, zastosowanie czujników na podczerwień.

Niektóre z inicjatyw ograniczających zużycie energii elektrycznej przyczyniły się do oszczędnościenergii cieplnej, na przykład weekendowy tryb pracy urządzeń zapewniających ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Firma systematycznie realizuje też inicjatywy mające na celu oszczędzanie energii cieplnej. Rozpoczęła prace remontowe i modernizacyjne, poprawiające właściwości termiczne budynków; ich zakończenie planowane jest w bieżącym roku.

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" 2/2014

Fot.: Polpharma S.A.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ