Partner serwisu

40% społeczeństwa bez dostępu do leków bez recepty?

Kategoria: Z życia branży

PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty zwraca uwagę na znaczenie rynku leków bez recepty przede wszystkim dla pacjentów zamieszkujących tereny poza aglomeracjami miejskimi. Likwidacja sprzedaży pozaaptecznej uderzy przede wszystkim w prawa pacjentów do niezbędnej dostępności skutecznego i bezpiecznego leczenia najprostszych objawów, takich jak ból, gorączka czy przeziębienie.

40% społeczeństwa bez dostępu do leków bez recepty?

Dostępność dopuszczonych do sprzedaży leków bez recepty w sieci ogólnohandlowej, czy na stacjach benzynowych bardzo często stanowi dla pacjentów jedyną możliwość dostępu do leku w przypadku nagłej i doraźnej potrzeby.

– W sprzedaży pozaaptecznej dopuszczone są tylko nieliczne substancje prawnie zakwalifikowane jako bezpieczne do samodzielnego użycia przez pacjenta. Pacjent może sobie pomóc i kupić lek bez względu na porę dnia, czy nocy bez dodatkowej opłaty za wydanie leku – powiedziała Ewa Jankowska, prezes PASMI.

Nadużywanie leków OTC

Mitem jest, że Polacy nadużywają leki bez recepty, szczególnie przeciwbólowe. W Polsce, według badań przeprowadzonych przez firmę Sequence wśród lekarzy POZ, w tym pediatrów i ginekologów wynika, że ponad 63% z nich nigdy nie odnotowało tego zjawiska. Natomiast lekarze, którzy w swojej praktyce lekarskiej dostrzegają ten problem stwierdzają, że dotyczy on jedynie 1-2% ich pacjentów.

Centrum Informacji Medycznej

 – Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie leków OTC trzeba analizować i minimalizować, ale nie demonizować i to często właśnie w kontekście dystrybucji pozaaptecznej. Działania powinny być podejmowane w oparciu o obiektywne dane a nie pod wypływem emocji i subiektywnej oceny sytuacji jednej ze stron. Bardziej konstruktywny byłby powrót do dyskusji o utworzeniu Centrum Informacji Medycznej (CIM), jako instytucji, która zbierałaby i przekazywała informacje o rynku leków w Polsce na potrzeby wszystkich zainteresowanych podmiotów – dodała Ewa Jankowska,

Wszędzie te same zasady

Podmioty sprzedające na rynku pozaaptecznym produkty lecznicze podlegają dokładnie tym samym zasadom i przepisom z zakresu wprowadzania do obrotu, wycofania i nadzoru nad bezpieczeństwem terapii co apteki. Ustawy i rozporządzenia regulują wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem i jakością obrotu. Przepisy te są egzekwowane tak jak w sprzedaży aptecznej przez inspektorów nadzoru farmaceutycznego, sanitarnego i dodatkowo Państwową Inspekcję Handlową.

Wartość sprzedaży

Według niezależnych firm badających rynek farmaceutyczny, takich jak IMS Health, PharmaExpert, AC Nielsen, sprzedaż produktów leczniczych poza aptekami stanowi bardzo niewielki procent całkowitego obrotu aptecznego. W 2013 roku wartość tej sprzedaży wynosiła około 330 mln zł, co w porównaniu do ogólnej wartości sprzedaży aptecznej na poziomie około 27,5 mld zł stanowi mniej niż 1,3%

 

Źródło: informacja prasowa PASMI

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ