Partner serwisu
30 maja 2014

Opakowanie jako nośnik innowacji

Kategoria: Ciekawostki

Jakość i bezpieczeństwo – to hasła przewodnie konferencji zorganizowanej przez firmę Medpack dla przedstawicieli zakładów farmaceutycznych w Polsce. W ciągu dwóch dni (28-29 maja) uczestnicy sympozjum mieli okazję zapoznać się z nowinkami z zakresu materiałów opakowaniowych oraz systemów zabezpieczeń produktów leczniczych w łańcuchu dostaw.

Opakowanie jako nośnik innowacji

Jak powiedział pierwszy z wykładowców konferencji – Marcin Kołakowski: „Opakowanie w przemyśle farmaceutycznym zaczyna odgrywać coraz większą rolę, bo może służyć jako doskonały nośniki innowacji”. Wiceprezes z URPL zwrócił uwagę na 2 grupy społeczeństwa, dla których nowoczesny, ale zarazem prosty i wygodny sposób podania leku, jest niezwykle ważny. – W 2035 roku 2,5 mln Polaków będzie miało powyżej 80 lat. Przemysł farmaceutyczny powinien więc pomyśleć o ludziach starszych. Drugą grupą są pacjenci pediatryczni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby opakowanie leku przypominało zabawkę – mówił Kołakowski.

Nanotechnologia jako przyszłość

Interesujący wykład, poświęcony nanotechnologii, wygłosił przedstawiciel Narodowego Instytutu Leków – prof. Aleksander Mazurek. – Nanorurki, nanorpinting oraz inteligentne opakowania to przyszłość farmacji – mówił profesor. – Najlepiej w tej dziedzinie rozwinięte są USA i Japonia. Europa została trochę w tyle, ale w ciągu najbliższej dekady, to się zmieni i będzie coraz więcej opakowań powstających poprzez wykorzystanie tej zaawansowanej technologii – dodał profesor Mazurek.

Czas na RFID

W trakcie sympozjum nie mogło zabraknąć referatów dotyczących zabezpieczenia produktów leczniczych przed sfałszowaniem. O inteligentnych oraz multifunkcjonalnych rozwiązaniach z tego zakresu mówił Frank Janssen ze Schreiner MediPharm – firmy współpracującej z Medpack-iem. Szczególnie interesującym systemem dodatkowej ochrony przed podrabianiem było zastosowanie w etykietach leków RFID, wykorzystującego fale radiowe.

Nie tylko wykłady

Konferencji sprzyjało miejsce i otoczenie. W trakcie czasu wolnego uczestnicy mogli odpocząć, spacerując piaszczystymi plażami Jastarni lub korzystając z oferty basenu i SPA hotelu Dom Zdrojowy. Na pamiątkę tegorocznego spotkania zrobione zostało grupowe zdjęcie uczestników.  

 

Fot.: BMP'

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ