Partner serwisu
30 czerwca 2014

Track&Trace na okrągło

Kategoria: Ciekawostki

Wytwórcy leków powoli oswajają się z serializacją. Mimo dużego zainteresowania tematem i ogromu propozycji na rynku, nadal brakuje przykładów „z życia wziętych” – kompletnych rozwiązań przygotowanych stricte dla branży z uwzględnieniem GMP. Najwyższy czas przejść od teorii do praktyki i przedstawić kompletną linię etykietującą Track&Trace, przeznaczoną do opakowań okrągłych.

Track&Trace na okrągło

Przez ostatnie dwa lata przemysł farmaceutyczny przygotowywany jest do wprowadzenia nowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa produktu. Podczas konferencji prezentowano dotychczas wyłącznie rozwiązania pochodzące z branż niezwiązanych z farmacją, bądź pojedyncze elementy (kamery, drukrarki 2D) całościowego systemu Track&Trace. Inaczej jest z linią etykietującą przygotowaną dla międzynarodowego koncernu farmaceutycznego przez włoskiego producenta Marchesini Group – jednego z największych dostawców maszyn pakujących dla farmacji i przemysłu kosmetycznego.

Zadanie postawione przed dostawcą polegało na przygotowaniu automatycznej linii realizującej następujące zadania:

  • nadruk i weryfikacja kodu 2D Data Matrix,
  • nadruk informacji na etykiecie i aplikacja etykiety na powierzchni bocznej opakowania, połączone z weryfikacją nadruku,
  • pakowanie flakonów do kartonów zbiorczych,
  • nadruk kodu 2D Matrix na kartonie zbiorczym i automatyczne paletyzowanie,
  • wydajność linii do 200 sztuk opakowań jednostkowych na minutę,
  • połączenie nowej linii z istniejącym ciągiem technologicznym – maszyną odliczającą tabletki do opakowań cylindrycznych, zamykającą i naklejającą „booklet” na wieczku (fot.1).

Serializacja opakowania jednostkowego

Linia składa się z 3 stacji: nadruku i weryfikacji kodu 2D, etykieciarki rotacyjnej RE202 oraz kartoniarki połączonej z paletyzerem MCPV850. Poprawnie zamknięte flakony z przyklejonym bookletem, zważone trafiają na stację kodowania 2D Data Matrix (fot. 2).

Kod nanoszony jest za pomocą drukarki ink-jet na spodzie flakonu. Jest to rozwiązanie tanie i łatwe w realizacji. Jeżeli wymagane jest naniesienie kodu 2D na bocznej powierzchni, konieczne byłoby zainstalowanie głowicy drukującej na etykieciarce RE202 oraz zainstalowanie układu orientującego flakon. Celem jest uniknięcie sytuacji, w której naklejana etykieta zasłania kod 2D Data Matrix. Taki scenariusz jest zdecydowanie droższy w realizacji.

Nadruk i aplikacja etykiety

Pozytywne zweryfikowanie jakości nadruku kodu 2D zostaje zapisane w rejestrze przesuwnym etykieciarki RE202. Od tego momentu lokalizacja opakowania jest śledzona przez urządzenie. W przypadku, gdyby produkt został „skradziony” z maszyny przed wykonaniem wszystkich operacji, linia produkcyjna zostanie zatrzymana. Etykieciarki rotacyjne w porównaniu do typu liniowego są maszynami większymi, o bardziej skomplikowanej budowie. Natomiast zapewniają swobodę w rozbudowaniu maszyny o dodatkowe moduły. Maszyna RE202 pozwala na montaż do dwóch głowic realizujących różne zadania, np. stacja pierwsza – aplikacja etykiety za pomocą gorącego kleju, stacja druga – przyklejenie do bocznej powierzchni flakonu ulotki, bookletu lub innego elementu (fot. 3).

Kolejnym etapem jest aplikacja etykiety na flakonie.Etykiety odwijane są rolki. Maszyna informuje operatora o konieczności uzupełnieniu zapasu etykiet. Przed aplikacją, na etykiecie drukowane są zmienne dane np. numer serii, data, farmakod. Etykieciarka została wyposażona w kamerę do odczytu danych na etykiecie. W przypadku wykrycia błędu, wadliwy produkt zostaje automatycznie odrzucony.

Agregacja – kod 2D kartonu zbiorczego

Wszystkie poprawnie zaetykietowane i oznaczone flakony w następnym etapie zwykle trafiają na kartoniarkę jednostkową. W tym konkretnym wypadku, użytkownik życzył sobie, aby opakowania zostały bezpośrednio zamknięte w kartonie zbiorczym.

Zadanie realizowane jest przez kartoniarkę zbiorczą pionową MCPV850. Produkty schodzące z transportera grupowane są w warstwy. Warstwa pozycjonowana jest w ten sposób, aby kamera mogła odczytać kod 2D jednocześnie ze wszystkich flakonów. System zapisuje w bazie danych, które flakony trafiły do poszczególnych kartonów zbiorczych. Po zaklejeniu karton zbiorczy zostaje oznaczony indywidualnym kodem 2D, w którym „zaszyte są” wszystkie informacje dotyczące serii produkcyjnej. Agregacja wykracza poza Dyrektywę 2011/62/UE, natomiast wymagana jest na niektórych rynkach, np. tureckim (fot. 4).

Zamknięty karton jest przenoszony przez ramię robota na paletę. Stacja wyposażona jest w dwa gniazda palet. Pozwala na wymianę palety bez przestojów.

Największymi zaletami linii Marchesini jest obsługa szerokiego zakresu wymiarów (średnica x wysokość) opakowań jednostkowych i kartonów zbiorczych. Maszyny zaprojektowano i wykonano z materiałów zgodnych z GMP. Tak zwana konstrukcja balkonowa zapewnia odizolowanie części mechanicznej od
produktu, łatwy dostęp serwisowy oraz szybką, beznarzędziową wymianę formatów.

Kompletna linia od „jednej matki” zapewnia sprawną komunikację maszyn między sobą. Dzięki temu zapewniony jest wysoki poziom zabezpieczenia przed błędem. Produkt śledzony jest od wejścia na linie aż do ostatniego etapu procesu. Jego poprawność jest weryfikowana wielokrotnie.

Fot.: I.E.S International

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ