Partner serwisu
15 lipca 2014

Innowacje w leczeniu RZS - wyniki III fazy badania sarilumabu

Kategoria: Z życia branży

Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals ogłosiły pozytywne wyniki badania fazy III oceniającego eksperymentalny lek sarilumab u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie metotreksatem (MTX).

Innowacje w leczeniu RZS - wyniki III fazy badania sarilumabu

Zahamowanie progresji uszkodzenia stawów
Nowe, przedstawione podczas konferencji dane wykazały, że sarilumab zwiększał odsetek istotnych odpowiedzi klinicznych, zdefiniowanych jako osiągnięcie odpowiedzi ACR70 utrzymującej się przez co najmniej 24 kolejne tygodnie oraz wykazanie trwałej poprawy w zakresie oznak i objawów RZS po 52 tygodniach – były to drugorzędowe punkty końcowe w badaniu.

Jak ogłaszano wcześniej, w badaniu o nazwie SARIL-RA-MOBILITY, sarilumab osiągnął wszystkie trzy równorzędne pierwszorzędowe punkty końcowe, powodując poprawę w zakresie oznak i objawów choroby po 24 tygodniach, poprawę funkcjonowania fizycznego po 16 tygodniach, jak też zahamowanie progresji uszkodzenia stawów po 52 tygodniach. Dane te zostaną przedstawione podczas dorocznego kongresu Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR 2014) w Paryżu, Francja.

Skuteczny w dwóch różnych dawkach
– Pomimo wyraźnych postępów, wielu chorych na RZS nadal walczy z wyniszczającymi objawami podmiotowymi i przedmiotowymi tej choroby. Podkreśla to wyraźne zapotrzebowanie na dodatkowe opcje leczenia – powiedział dr Mark Genovese, profesor Stanford University Medical Center oraz główny badacz SARIL-RA-MOBILITY. – W badaniu wykazano skuteczność sarilumabu w dwóch różnych dawkach, w obu przypadkach podawanych podskórnie co drugi tydzień.  Czekamy na wyniki badań prowadzonych w ramach tego kompleksowego programu rejestracyjnego.

Grupa badanych
Do badania fazy III SARIL-RA-MOBILITY zakwalifikowano 1197 dorosłych pacjentów z aktywnym, umiarkowanym do ciężkiego reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których stwierdzono niewystarczającą odpowiedź na leczenie MTX. Pacjentów randomizowano do jednej z trzech grup leczenia, w których co drugi tydzień podawano podskórnie sarilumab w dawce 150 miligramów (mg), sarilumab w dawce 200 mg lub placebo, w każdym przypadku w skojarzeniu z MTX.

W obu grupach leczenia sarilumabem wykazano statystycznie istotną poprawę w porównaniu z grupą placebo pod względem wszystkich trzech równorzędnych pierwszorzędowych punktów końcowych (p < 0,0001).

Prawie 3 tysiące badanych

W ramach programu badań fazy III sarilumabu, określanego skrótem SARIL-RA, prowadzonych jest sześć badań klinicznych, a docelowa liczba zakwalifikowanych pacjentów z RZS wyniesie około 2800.

Źródło: informacja prasowa Sanofi

Fot. Sanofi

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ