Partner serwisu
27 października 2022

Choroba Hashimoto: co trzeba o niej wiedzieć?

Kategoria: Z życia branży

Jak podają badania naukowe, choroba Hashimoto to najczęściej występujące autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Czym się objawia to schorzenie, które wcale nie jest łatwe w diagnozie? I co szczególnie ważne: jaką dietę powinny stosować osoby z Hashimoto? W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje.

Choroba Hashimoto: co trzeba o niej wiedzieć?

Czym właściwie jest Hashimoto?

To niemożliwa do pełnego wyleczenia choroba autoimmunologiczna, która ma przewlekły charakter. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, a jej diagnostyka wciąż stanowi pewne wyzwanie, bo jak czytamy w jednym z artykułów naukowych: „pojawia się u pacjentów niepewność wynikająca z niejasności czynników związanych z rozpoznaniem i leczeniem choroby Hashimoto“. W trakcie choroby następuje niszczenie pęcherzyków tarczycy, co spowodowane jest procesami odpornościowymi z udziałem komórek, przeciwciał i nacieków limfocytarnych.

Jakie są przyczyny pojawienia się choroby Hashimoto?

Są to albo czynniki środowiskowe, takie jak nadmiar jodu, niedobór selenu czy witaminy D3, albo czynniki genetyczne. Warto wiedzieć, że choroba ta ma różne odmiany, między innymi może się pojawić po urodzeniu dziecka (poporodowe zapalenie tarczycy), ogniskowe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, uogólnione, czy rozsiane zapalenie tarczycy. Co ciekawe, w pierwszym wypadku po kilku miesiącach od porodu tarczyca ma szansę wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jakie są objawy choroby?

Do najczęstszych zalicza się:

  • nadwaga, wahania wagi pomimo racjonalnej, odpowiednio zbilansowanej diety;
  • uczucie ciągłego wyziębienia;
  • częste zmiany nastrojów, stany depresyjne;
  • problemy ze snem i senność;
  • zmęczenie, które nie ma racjonalnych przyczyn;
  • zmiany skórne: sucha cera, blada lub pożółkła skóra, rogowacenie naskórka, np. na łokciach.
  • Mogą pojawić się również:
  • problemy z pamięcią i koncentracją;
  • utrata włosów;
  • bóle mięśniowe;
  • zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.

Jak widać, powyższe objawy są charakterystyczne także dla innych chorób, stąd tak trudno o szybką diagnozę. Sami badacze przyznają, że „współwystępowanie różnych zaburzeń autoimmunologicznych jest udokumentowane w literaturze, natomiast przyczyny i przebieg w wielu przypadkach pozostają nadal niejasne“.

Jak zdiagnozować Hashimoto?

Należy wykonać różne badania, m.in. hormonów tarczycy z krwi, USG tarczycy, czy badania anty TPO i z surowicy krwi. W przypadku podejrzenia Hashimoto najlepiej udać się do lekarza endokrynologa. Skierowanie może wypisać lekarz podstawowego kontaktu lub też możecie od razu zapisać się na wizytę do specjalisty. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym lepiej.

Dieta a choroba Hashimoto

Dietoterapia w przypadku choroby Hashimoto ma odpowiadać przede wszystkim za odpowiednie utrzymanie stężenia glukozy we krwi. Chodzi więc o to, by w ciągu dnia dzięki właściwej diecie należycie rozkładać energię.

Dieta przy Hashimoto musi być odpowiednio zbilansowana, dostarczać składników odżywczych i witamin (A, C, E, D3, B12, jod, żelazo, cynk i selen). Czego należy się trzymać?

Osoba chorująca na Hashimoto powinna przyjmować 4-5 posiłków w ciągu dnia.

W posiłkach powinny znajdować się węglowodany złożone (produkty zbożowe o niskim lub średnim indeksie glikemicznym).

Dieta powinna zawierać białko pochodzące głównie z morskich ryb, chudego mięsa i strączków.

Nie wolno zapominać o naturalnym źródle witamin i błonnika, a więc o owocach i warzywach.

Słowem: trzeba myśleć o tym, co się je i starać się, aby posiłki były odpowiednio skomponowane i jednocześnie smaczne. Dla wielu osób to wyzwanie. Dobrym pomysłem może być dla nich dieta pudełkowa spełniające opisane wymogi. Catering: https://medidieta.pl/diety/hashimoto/ został opracowany z udziałem lekarzy i dietetyków właśnie z myślą o osobach z Hashimoto. Dzięki temu osoba żyjąca z tym schorzeniem na co dzień ma pewność, że dieta jest dostosowana do jej potrzeb. W rezultacie lepiej się czuje i może normalnie funkcjonować.

 

Źródła:

Zaletel K., Gaberšček S., Hashimoto's Thyroiditis: From Genes to the Disease. Curr Genomics, 2011 Dec;12(8):576-88. doi: 10.2174/138920211798120763. PMID: 22654557; PMCID: PMC3271310;

Banakiewicz, A., Bednarczyk, A., Kulik, A., Wsparcie społeczne i dobrostan w chorobie Hashimoto u kobiet w okresie dorosłości, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia, 34(2), 177–189. DOI: 10.17951/j.2021.34.2.177-189.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ