Partner serwisu
03 grudnia 2014

Nanopackaging

Kategoria: Pakowanie

W starożytnej Grecji uważano, że rozebranie ziarenka soli na atomy, da naszyjnik o długości kilkuset merów. Dzisiaj wiadomo, że nie będzie to naszyjnik, a łańcuch mogący 300 razy opasać Ziemię. Nanotechnologia odgrywa coraz większe znaczenia w przemyśle – również w segmencie opakowań farmaceutycznych. Jak to zwykle bywa, nowe budzi niepewność.

Nanopackaging

W farmacji

Nanotechnologie znajdują coraz większe zastosowanie w medycynie i farmacji. Wprowadza się coraz to bardziej finezyjne systemy dostarczania leków do organizmu ludzkiego, formy o zmodyfikowanym uwalnianiu, środki diagnostyczne, struktury mające zastosowanie w medycynie regeneracyjnej oraz opakowania tworzone z zastosowaniem rozwiązań nanotechnologicznych.

W przypadku opakowań oznacza to lepszą ochronę produktu przed czynnikami zewnętrznymi, dłuższy czas takiej ochrony, ochronę przed rozkładem i zepsuciem, a także ochronę przed manipulowaniem produktami, w tym przed fałszowaniem.

W opakowaniach

W zastosowaniach jako materiały opakowanie dominują różnego rodzaju polimery. Ze względu na ich właściwości funkcjonalne można je podzielić na tzw. polimery udoskonalone, aktywne i inteligentne. Polimery udoskonalone zawierają w matrycy polimerowej nanocząstki, które ulepszają właściwości materiału opakowaniowego, w tym jego elastyczność, barierę na przenikanie gazów, odporność na wahania temperatury i wilgotności.

W przypadku polimerów aktywnych obecność nanocząstek umożliwia opakowaniom oddziaływanie z opakowaną zawartością i środowiskiem zewnętrznym, a tym samym pozwala odgrywać dynamiczną rolę w ochronie opakowanego materiału.

W polimerach inteligentnych obecność nanourządzeń pozwala na monitorowanie stanu zapakowanego produktu, a także monitorowanie środowiska zewnętrznego. Obecność tych urządzeń może również stanowić ochronę przed nieuczciwym podrabianiem produktów.

Cały artykuł mozna przeczytać w numerze 4-5/2014 Przemysłu Farmaceutycznego.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ