Partner serwisu
12 stycznia 2017

Wyzwania rynku pracy i plany pracodawców

Kategoria: Z życia branży

Mobilność pracowników

Zdecydowana większość pracowników pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery zawodowej. Z badania Hays wynika, że co czwarty pracownik rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Główne powody to niezadowalający poziom wynagrodzenia i brak możliwości rozwoju.

Przy ocenie atrakcyjności obecnej pracy lub potencjalnych ofert, coraz większe znaczenie mają ciekawe projekty, wyzwania, równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym oraz środowisko pracy, w tym relacje z przełożonymi i współpracownikami.

Wynagrodzenia i świadczenia, które mają znaczenie

Z badania wynika, że w roku 2016 aż 73% ankietowanych pracodawców przeprowadziło podwyżki płac. Rosnąca konkurencja o najlepszych pracowników sprawia, że w 2017 roku podobny odsetek firm planuje dalsze zmiany w zakresie wynagrodzeń. Pracodawcy planują zapłacić więcej, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów.

Zdecydowana większość firm oferuje pracownikom prywatną opiekę medyczną oraz kartę sportową. Rosnącą popularnością cieszą się również ubezpieczenie na życie, możliwość pracy elastycznej oraz dofinansowanie edukacji. Ponadto wiele firm – głównie w branży sprzedaży detalicznej i FMCG – proponuje zniżki na swoje produkty lub usługi.

Oferowane benefity w dużej mierze odpowiadają potrzebom pracowników i świadczeniom, które przesądzają o atrakcyjności oferty. Dla pracowników największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna. Drugim najważniejszym świadczeniem jest możliwość pracy elastycznej. W tegorocznym badaniu ponad połowa ankietowanych pracowników wskazała ten element oferty jako istotny dodatek pozapłacowy.

Pracę elastyczną oferuje obecnie około 65% firm. Najczęściej oznacza ona możliwość rozpoczynania pracy w określonym przedziale czasowym. Inne firmy dopuszczają pracę zdalną, tzw. home office − często jest to określona liczba dni w miesiącu albo opcja do wykorzystania przy realizacji konkretnego projektu.

Rok 2017 będzie intensywnym czasem pod względem aktywności rekrutacyjnej, walki o talenty oraz pozyskiwania odpowiednich pracowników. Aby przyciągnąć i zatrzymać osoby z potencjałem niezbędnym do dalszego rozwoju organizacji, pracodawcy muszą zadbać o konkurencyjne wynagrodzenie oraz pakiet świadczeń dodatkowych, dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Firmy powinny skupić się na wszystkich obszarach, które z perspektywy kandydata świadczą o atrakcyjności oferty, bowiem ich pominięcie może znacznie utrudnić firmie budowanie przewagi konkurencyjnej.

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ