Partner serwisu
25 kwietnia 2017

Projekt nowej listy refundacyjnej leków. Jakie zmiany?

Kategoria: Z życia branży

W poniedziałek resort zdrowia opublikował projekt nowej listy refundacyjnej. Zaproponowano w nim zmiany w kilku programach lekowych. W programie zaproponowano refundację leków m.in. dla pacjentów z stwardnieniem rozsianym, czy nowotworem.

Projekt nowej listy refundacyjnej leków. Jakie zmiany?

Pacjenci mogą liczyć na pozytywne zmiany w majowej liście refundacyjnej - powiedział PAP wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, komentując projekt nowego wykazu. Znajdą się na nim m.in. dwa nowe leki dla chorych na stwardnienie rozsiane.

W opublikowanym w poniedziałek projekcie nowej listy refundacyjnej resort zdrowia zaproponował zmiany w kilku programach lekowych.

Chorzy na stwardnienie rozsiane będą mogli liczyć na kolejną opcję terapeutyczną w leczeniu I linii SM – Aubagio (teryflunomid) o wygodnej, doustnej formie podania. Refundacją objęto także Lemtradę (alemtuzumab) dla pacjentów z szybko rozwijającą się, ciężką postacią choroby.

Tombarkiewicz podkreślił, że chorzy na SM od dłuższego czasu prosili o wpisanie tych dwóch leków na listę refundacyjną.

Po wprowadzeniu ich (na listę) od maja mamy w zasadzie komplet leków dostępnych dla wszystkich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, oczywiście z różnymi wskazaniami - powiedział.

Refundacją w ramach programu lekowego objęto także Zepatier, (Grazoprevirum + Elbasvirum), który stanowi nową opcję terapeutyczną dla niektórych pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Zdaniem Tombarkiewicza ta zmiana może spowodować, że do końca roku leczeniem zostanie objętych nawet o połowę więcej pacjentów z WZW C.

Refundacja leku stosowanego podczas leczenia stwardnienia guzowatego

W ramach nowego programu lekowego refundacją objęto lek Votubia (Ewerolimus) stosowany w leczeniu chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA).

Leczenie ewerolimusem dzieci z nieoperacyjnymi guzami SEGA w przebiegu stwardnienia guzowatego w przypadku kontynuacji terapii jest obecnie finansowane ze środków publicznych w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej. Uruchomienie nowego programu lekowego umożliwi stosowanie ewerolimusu i jego finansowanie ze środków publicznych u nowo zdiagnozowanych pacjentów, a także kontynuację terapii u dzieci, które są aktualnie leczone w ramach innych sposobów finansowania.

Ponadto dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit, Valganciclovir Teva) od 1 maja 2017 r. zostaną objęte refundacją jako pierwsze odpowiedniki we wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek (profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie).

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ