Partner serwisu
16 lipca 2018

BOTOKS - nie tylko sposób na zmarszczki

Kategoria: Kosmetyki

Choć toksyna botulinowa kojarzona jest przede wszystkim z zabiegami odmładzającymi i redukcją powstających z upływem czasu zmarszczek to w rzeczywistości ma zdecydowanie więcej zastosowań. Z czym jeszcze skutecznie radzi sobie botoks?

BOTOKS - nie tylko sposób na zmarszczki

Botulina jest wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jego pierwsze zastosowanie w medycynie dotyczyło leczenia zeza. Właściwości odmładzające tej substancji odkryła w latach 80. przez przypadek Jean Carruthers - okulistka, która zauważyła, że efektem ubocznym leczenia skurczu powiek jest widoczne wygładzenie zmarszczek wokół oczu. W Polsce po raz pierwszy użyto go w zabiegach odmładzających w 1996 roku, stopniowo dostrzegając też inne właściwości tej niezwykłej substancji.

Zabiegi odmładzające

Choć większość z nas przynajmniej raz w życiu słyszało o botoksie jako zabiegu zbawiennie działającym na jakość i młody wygląd naszej skóry, to nie sposób nie wspomnieć o jego najpopularniejszym zastosowaniu. Najczęściej jest wykorzystywany do wygładzania zmarszczek wokół oczu oraz ust, na czole i między brwiami, na brodzie, szyi czy dekolcie.

Cały zabieg trwa około 20 minut. Preparat jest wstrzykiwany w ściśle określone miejsca na twarzy. Pierwsze efekty są widoczne już po 48 godzinach, a pełna poprawa następuje po upływie 2 tygodni 

tłumaczy lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.

Preparat jest podawany w mięśnie, odpowiedzialne za zmarszczki, dlatego pod wpływem zabiegu wbrew obiegowym opiniom naturalna ekspresja nie zostaje zaburzona 

dodaje lek. Styczyńska-Kowalska.

Migrena

BOTOX to jednak nie tylko zabiegi odmładzające. Pomaga leczyć również utrudniające funkcjonowanie dolegliwości. Jednym z nich jest migrena, czyli pulsujący, przeważnie jednostronny ból głowy. Ma charakter napadowy i trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Przypadłość ta regularnie nawraca, dlatego jest uciążliwa i utrudnia codzienne aktywności. Wiele osób szuka więc skutecznego sposobu, który pozwoli pozbyć się jej raz na zawsze.

Każdy zabieg poprzedza szczegółowy wywiad z pacjentem, który ma na celu określenie ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, chorób przewlekłych itp. Wywiad pomaga w określeniu źródła i przyczyn bólu. Dzięki temu lekarz jest w stanie ustalić, które partie mięśni głowy i szyi mogą odpowiadać za migrenę, w ten sposób dobrać odpowiednią terapię i zaaplikować preparat w miejsce, odpowiedzialne za ból. W trakcie zabiegu toksyna botulinowa poraża zakończenia nerwowe i w ten sposób rozluźnia mięśnie, które wywołują migrenę. Cały zabieg z użyciem botoksu trwa kilkanaście minut i jest bezbolesny. Pacjent nie wymaga znieczulenia, gdyż odczuwa jedynie delikatne ukłucie igły

wyjaśnia lek. Styczyńska-Kowalska.

Nadpotliwość

Nadpotliwość wywoływana jest przez nadmierne wydzielanie gruczołów potowych. Stres, nieodpowiednia dieta, otyłość, zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne to tylko niektóre z przyczyn tej dolegliwości. U kobiet problem nasila się szczególnie w okresie dojrzewania oraz menopauzy, może być również jedną z przypadłości kobiet w ciąży. Wyróżnia się dwa główne rodzaje nadpotliwości: miejscową – dotyczącą przede wszystkim dłoni, stóp i pach oraz uogólnioną, występującą na całym ciele, najczęściej będącą wynikiem choroby lub stosowania leków.

W wypadku problemów z nadpotliwością botoks blokuje wydzielanie potu w miejscach zastosowania leku. Podobnie jak w przypadku leczenia migreny sam zabieg poprzedza wywiad, który ma na celu ustalić przyczyny nadmiernej potliwości.

Należy pamiętać, że botoks nie leczy samej dolegliwości, ale usuwa jej wstydliwe objawy, pojawiające się m.in. na dłoniach, stopach czy w okolicach pach. Sam zabieg trwa ok. 30 minut. W tym czasie lekarz wstrzykuje w miejsca nadmiernej potliwości toksynę, która blokuje działanie nerwów, zaopatrujących gruczoły potowe, dzięki czemu blokowana jest produkcja nadmiernej ilości potu. Efekty zabiegu są dostrzegalne bardzo szybko - od 24h do 7 dni od jego przeprowadzenia 

wyjaśnia lek. Styczyńska-Kowalska.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ