Partner serwisu
16 listopada 2018

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2018)?

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Zdrowia udostępniło kolejne obwieszczenie zawierające wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Listopadowa lista jest rekordowa pod względem liczby pozycji – zawiera ich aż 311. Portal gdziepolek.pl sprawdził jakich produktów leczniczych może brakować w aptekach.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2018)?

Na liście ogłoszonej we wrześniu znajdowało się 266 pozycji, aktualna zawiera ich o 45 więcej. Jest to najobszerniejsza lista od marca 2016, kiedy to rozpoczęto publikację obwieszczeń wskazujących, jakie preparaty wymagają szczególnego nadzoru ze względu ma możliwe deficyty.

Jakie preparaty dołączyły do listy leków zagrożonych brakiem dostępności od listopada 2018?

  • Co-prestarium (amlodypina + perindopril) – dwuskładnikowy lek stosowany w schorzeniach układu krążenia. Na liście znalazła się tylko jedna dawka tego preparatu: 5 + 5 mg.
  • Depakine Chronosphere – granulat o przedłużonym uwalnianiu w wyborze 5 dawek. Jest to lek przeciwdrgawkowy w formie mikrogranulek, zawierający walproinian sodu i kwas walproinowy. Stosowany bywa także w przypadkach manii – stanu nadreaktywności będącego częścią choroby afektywnej dwubiegunowej.
  • Szczepionki przeciwko grypie Influvac Tetra oraz VaxigripTetra – lista uwzględniła wszystkie zarejestrowane wielkości i typy opakowań. Producent refundowanej szczepionki VaxigripTetra wyjaśnił, że pomimo przekazania na rynek o 12% większej liczby opakowań preparatu, popyt przerósł oczekiwania firmy.
  • Szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce - M-M-RvaxPro oraz Priorix, a także szczepionka Priorix Tetra uodparniająca dodatkowo przeciwko ospie wietrznej. Można się domyślać, że objęcie tych produktów zakazem wywozu i dodatkowym monitorowaniem, może mieć związek z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Odnotowuje się bowiem przypadki wystąpienia ognisk epidemicznych odry. Akcje profilaktyczno-edukacyjne oraz działania zmierzające do ograniczenia liczby zachorowań prowadzą zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Główny Inspektorat Sanitarny.
  • Rhophylac 300 – ampułkostrzykawka zawierająca 300 µg (1500 j.m.) immunoglobuliny ludzkiej anty-rh. Do tej pory na wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności znajdowały się mniejsze dawki immunoglobuliny – preparaty Gamma anty-D 50 i Gamma anty-D 150. Podanie odpowiedniej dawki leku pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży stanowi profilaktykę śródciążową, która w połączeniu z profilaktyką poporodową minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby hemolitycznej. Od 1 stycznia 2018 świadczenie polegające na podaniu immunoglobuliny anty-rh w ciąży znalazło się w koszyku świadczeń gwarantowanych – jest bezpłatne dla pacjentek, które powinny otrzymać lek w poradni ginekologiczno-położniczej, realizującej umowę z zakresu położnictwa i ginekologii zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sytuacja związana z ograniczeniem podaży leku jest jednak na tyle poważna, że niektórzy pacjenci poszukują go również na własną rękę w aptekach ogólnodostępnych.

Jakie leki nie są już zagrożone brakiem dostępności?

  • Colistin TZF, liofilizat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, infuzji i inhalacji. Produkt Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych to lek zawierający kolistymetan sodowy (kolistynę). Jest to antybiotyk polimyksynowy stosowany w ciężkich zakażeniach wywoływanych przez wrażliwe bakterie gram ujemne. Lek na początku 2018 roku był trudno dostępny. Jednak, jak zapewnił producent - braki były przejściowe i wynikały z przeniesienia produkcji substancji czynnej do nowego miejsca wytwarzania. Obecnie lek ma powstawać w dwóch miejscach, a zarówno produkcja, jak i zapasy magazynowe mają zapewnić płynną realizację zamówień.
  • Effentora (fentanyl), tabletki podpoliczkowe w trzech dawkach. Produkt na liście był krótko - od września 2018. Lamelki z tą substancją opioidową stosowane są do leczenia bólu przebijającego.
  • Indapen SR (indapamid), tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Produkt znalazł się na liście w lipcu tego roku. Aktualnie preparatu faktycznie nie brakuje w aptekach. Statystyki potwierdzają wysoką dostępność tego leku moczopędnego na nadciśnienie praktycznie we wszystkich placówkach współpracujących z GdziePoLek.
  • Nutramigen 3 LGG to preparat stosowany jako dieta eliminacyjna mlekozastępcza. Produkt na listę trafił we wrześniu tego roku. Zagrożone brakiem dostępności pozostają jego wersje przeznaczone dla młodszych pacjentów - Nutramigen LGG 1 i 2.

Więcej informacji na portalu gdziepolek.pl

źródło: gdziepolek.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ