Partner serwisu
21 listopada 2019

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekfarmacja.pl w III kwartale 2019 roku.

Które artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Apteki oferują nam ogromną gamę specyfików,  a obok nazw mniej lub bardziej nam znanych leków, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementów diety, pojawiły się wyroby medyczne. wzmiankowane kategorie produktów różnią się od siebie pod względem działania, skuteczności, a co jest istotne – regulacji prawnych.

Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa Inwex zakończyła badania nad lekami przeciwnowotworowymi, m.in. na raka trzustki, macicy i prostaty. Jak mówi Remigiusz Szczepaniak z Inwexu, według wstępnych testów po 48 godzinach poziom komórek nowotworowych został zredukowany o 90 proc. Firma zapowiada w najbliższym czasie stworzenie działu R&D, który zajmie się komercjalizacją najnowszych produktów. Ze względu na wysoki koszt badań chce pozyskać wsparcie inwestorów, nie wyklucza też emisji papierów wartościowych.

Ilość koenzymu w organizmie maleje z wiekiem. Obraz niedoborów to zespół przewlekłego zmęczenia, brak witalności. Można wtedy polecać dietę bogatą w mięso wołowe, drób czy ryby. Oszacowano, że z żywnością otrzymuje się 3-5 mg dziennie. Alternatywą na szybką poprawę są suplementy diety.

Przygotowywanie leków cytostatycznych jest obowiązkiem aptek szpitalnych. Do usług farmaceutycznych należą  m.in. przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych. Przy wykonywaniu czynności fachowych w aptece (usług farmaceutycznych) mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmacji [1,2]. Przygotowane leki cytostatyczne muszą spełniać wymogi stawiane lekom parenteralnym i muszą być wykonywane zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP) [3,4].

– W obecnej lokalizacji mamy już niewielkie możliwości rozwoju. Zakupiliśmy nowoczesny budynek przy ul. Bierutowskiej, który będziemy dostosowywać do potrzeb prowadzenia produkcji farmaceutycznej. Jest to projekt wieloetapowy i wieloletni  – mówi Andrzej Kuchno, dyrektor Wytwórni US Pharmacia.

Aby móc wprowadzić lek do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musi on uzyskać najpierw pozwolenie na dopuszczenie. Procedura rejestracji produktu leczniczego podlega nie tylko rygorom prawnym, lecz także konieczne jest zachowanie standardów etycznych podczas prób klinicznych jeszcze przed rejestracją produktu leczniczego.

Stale rośnie liczba osób cierpiących na alergię. Już niemal co drugi Polak skarży się na objawy takie jak katar, swędzenie spojówek, pokrzywka. Na szczęście, dzięki antyhistaminikom najnowszej generacji, walka z jej objawami nie musi oznaczać gorszej jakości życia i złego samopoczucia.

Wydatki na leki skutecznie uszczuplają domowy budżet. Sprawa komplikuję się jeszcze bardziej w przypadku, gdy określone osoby zmuszone są do stałego przyjmowania medykamentów, z uwagi na występujące dolegliwości zdrowotne. Trzeba jednak pamiętać, iż częściową rekompensatą negatywnych skutków finansowych stałego przyjmowania produktów leczniczych może być skorzystanie z prawa do odliczenia wydatków z nimi związanych w ramach tzw. odliczeń podatkowych. Zatem kto i na jakich zasadach jest uprawniony do pomniejszenia należnego podatku?

U jednych powiększone węzły chłonne wywołują panikę, inni bagatelizują ten objaw, traktując go jako przypadłość nieprzeszkadzającą w codziennym funkcjonowaniu. Co może oznaczać i dlaczego warto skonsultować ten objaw ze specjalistą? Na te i wiele innych pytań odpowiada lek. radiolog Hanna Kasperkiewicz z Kliniki VESUNA.

– Innowacyjność jest jednym z przywilejów firm generycznych, które funkcjonują na polskim rynku. Bardzo często barierę dostępu pacjenta do leków stanowi cena. W momencie wejścia leku generycznego i odpowiedniego podejścia firm generycznych do aktywności edukacyjnych, ta bariera znika – mówi Robert Łukawski, prezes zarządu, dyrektor generalny Zentiva Polska Sp. z o.o.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ