Partner serwisu
28 sierpnia 2020

Polpharma Biologics i Uniwersytet Warszawski podpisują umowę o współpracy – to kolejny krok ku międzynarodowej platformie współpracy naukowej tworzonej przez firmę

Kategoria: Z życia branży

Polpharma Biologics, największa polska firma biotechnologiczna, zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych i Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zaczynają współpracę naukową i edukacyjną. Pierwsze wspólne przedsięwzięcie ujrzy światło dzienne już wiosną 2021 roku. To kolejna uczelnia, z którą Polpharma Biologics wchodzi w bliską współpracę, po Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Firma ma w planach stworzenie międzynarodowej platformy współpracy naukowej i podjęła już rozmowy z holenderskim ośrodkiem naukowym. Tak bliska współpraca z uczelniami i zaangażowanie w edukację to inwestycja firmy w powstający sektor biotechnologii w Polsce oraz zmiana podejścia do nauki opierająca się na przekonaniu, że praktyczne umiejętności są kluczowym elementem edukacji.

Polpharma Biologics i Uniwersytet Warszawski podpisują umowę o współpracy –  to kolejny krok ku międzynarodowej platformie współpracy naukowej  tworzonej przez firmę

Uniwersytet Warszawski zajmuje czołowe miejsce wśród polskich uczelni prowadzących kierunek „biotechnologia”, oferując szerokie wykształcenie w obszarze studiów przyrodniczych. W ramach procesu edukacji studenci zdobywają wiedzę i umiejętność zastosowania technik molekularnych i biotechnologicznych. Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, analitycznych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych oraz wykonywania prac badawczych z użyciem materiału biologicznego. 

Polpharma Biologics to firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych. Zatrudnia już ponad 650 wysokiej klasy specjalistów, naukowców i inżynierów, posiada nowoczesne laboratoria oraz zaplecze produkcyjne oferujące możliwość rozwoju i produkcji leków biologicznych. Najlepsi w swojej klasie specjaliści
z całego świata (w tym już ponad 50 polskich biotechnologów, którzy wrócili do kraju), przewodzą operacjom i dzielą się wiedzą zdobytą w najlepszych firmach biotechnologicznych na świecie. Polpharma Biologics prowadzi ścisłą współpracę z ośrodkami naukowymi, np. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, a aż 10% jej pracowników posiada tytuł doktora.

„Rozmowy na temat długofalowej współpracy pomiędzy UW a Polpharmą Biologics trwały od wielu miesięcy. Uniwersytet współpracuje z ważnymi podmiotami gospodarczymi i cieszymy się, że do tej grupy dołącza Polpharma Biologics – wiodąca polska firma stawiająca na rozwój badań, których wyniki są następnie wdrażane w produkcji. Nasze wspólne działania będą obejmować zarówno dedykowane kształcenie wysokospecjalistycznej kadry, która zasili ośrodki badawcze Polpharmy, jak i współpracę przy projektach badawczych. Zamierzamy też wspólnie ubiegać się o środki na prowadzenie badań
o przełomowym charakterze. A dla studentów i doktorantów UW umowa ta otwiera drogę do odbywania praktyk i poznania specyfiki pracy w nowoczesnych laboratoriach nastawionych na badania stosowane i rozwój innowacyjnych produktów. Myślę, że doświadczenia trwającej pandemii jasno pokazują, jak istotna jest umiejętność szybkiego przekładania osiągnięć naukowych na produkty mogące pomóc nam wszystkim” – mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

„Podpisanie umowy z Uniwersytetem Warszawskim ogromnie nas cieszy. Polpharma Biologics zatrudnia najlepszych specjalistów z całego świata umożliwiając transfer know-how i zawodowy rozwój w sektorze biotechnologii na niespotykaną dotąd w Polsce skalę.  Tylko w zeszłym roku zatrudniliśmy ponad 200 osób, a do końca 2020 rekrutujemy kolejne 270 osób. Od dawna współpracujemy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Podpisanie umowy i zawiązanie współpracy z Uniwersytetem Warszawskim to dla nas kolejny krok w tworzeniu platformy wymiany unikalnej wiedzy i doświadczeń. Biotechnologii nie da się nauczyć tylko z podręczników - podstawowym elementem są praktyczne doświadczenia w laboratorium i na linii produkcyjnej, a na tym nikt w Polsce nie zna się tak dobrze jak my. Dzielenie się tą wiedzą - zarówno na poziomie współpracy z ośrodkami naukowymi jak i poprzez programy stażowe traktujemy jako inwestycję w powstający niemal od zera sektor biotechnologii w Polsce.” – mówi Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics.

Współpraca Polpharmy Biologics z Uniwersytetem Warszawskim to kolejny krok w kierunku stworzenia wspólnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między światem nauki i biznesu jak również rozwoju sposobu kształcenia wyspecjalizowanej kadry biotechnologicznej w Polsce i w Europie. Pierwsze efekty współpracy będziemy mogli zobaczyć już wiosną przyszłego roku. Firma od dawna ściśle współpracuje z ośrodkami naukowymi m.in. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Prowadzi też rozmowy dotyczące współpracy z holenderskim ośrodkiem naukowym, gdzie znajduje się jeden oddziałów Polpharmy Biologics. Równolegle firma rozwija program stażowy Laboratorium Kariery, który skierowany jest do absolwentów i studentów ostatnich lat kierunków biotechnologia, biologia, chemia oraz nauk pokrewnych.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ