Partner serwisu
09 marca 2021

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca testują sztuczną inteligencję Cardiomatics w opiece nad pacjentami kardiologicznymi. Technologia ma odmienić obraz nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób serca

Kategoria: Aktualności

Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo - naczyniowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Trwający program pilotażowy wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG, usprawniając tym samym pracę lekarzy i realnie wpływając na skuteczną terapię chorych.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca testują sztuczną inteligencję Cardiomatics w opiece nad pacjentami kardiologicznymi. Technologia ma odmienić obraz nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób serca

Algorytmy, sztuczna inteligencja, czyli nowy wymiar badań

Sztuczna inteligencja może znacznie usprawnić pracę lekarza, pomóc w jeszcze dokładniejszym diagnozowaniu, a tym samym, przynieść wymierną korzyść pacjentom. W ramach rozwoju, PAKS wprowadził do swoich usług oprogramowanie polskiego startupu Cardiomatics. Trwa program pilotażowy, ale już teraz można powiedzieć, że rozwiązanie odpowiada na bieżące potrzeby lekarzy i pacjentów.

W związku z licznym gronem pacjentów, których stan zdrowia wymaga monitorowania za pomocą holterów EKG, postanowiliśmy jeszcze bardziej usprawnić pracę naszej przychodni i wdrożyć nowatorskie rozwiązanie. Od jakiegoś czasu testujemy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To usprawnia wiele procesów, dzięki czemu jeszcze dokładniej możemy diagnozować pacjentów, a przede wszystkim przyspieszyć tę diagnozę, bowiem dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzymuje praktycznie gotowy wynik z pracy holtera EKG. W dobie COVID-19, kiedy pacjenci kardiologiczni są szczególnie zagrożeni, a lekarze przeciążeni, rozwiązania pozwalające na oszczędność czasu są potrzebne szczególnie. Pandemia właściwie wymusiła na całym świecie ich rozwój i rozszerzenie dostępności. Jako innowacyjne ośrodki nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że nasi pacjenci tego potrzebują – mówi dr n. med. Bartłomiej Orlik, kardiolog z tyskiej placówki PAKS.

Sztuczna inteligencja w służbie kardiologii

Czy oprócz wspomagania odczytów badań holterowskich za pomocą sztucznej inteligencji, możemy coś jeszcze zaproponować pacjentom wymagającym diagnostyki zaburzeń rytmu serca? Oprócz zwykłych, szeroko stosowanych holterów EKG, w naszych Klinikach już od kilku lat oferujemy innowacyjny system długotrwałego monitoringu kardiologicznego. Monitoring EKG opiera się na przenośnym, „kieszonkowym” urządzeniu, które już samo w sobie jest innowacyjne, bowiem nie wymaga podłączenia za pomocą elektrod, a jedynie przyłożenia do klatki piersiowej. Zapisy EKG z monitoringu pracy serca są rejestrowane w systemie na platformie telemedycznej. To znacznie usprawnia pracę lekarza, dając mu narzędzia do szybszego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

Nowoczesne technologie bez wątpienia zrewolucjonizowały służbę zdrowia. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w dobie pandemii, kiedy kadra medyczna pracuje ponad siły. My już kilka lat temu wiedzieliśmy, że to droga, którą chcemy kroczyć. Zwłaszcza, że rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy jest skuteczne, ale też wraz z napływem informacji system się udoskonala, analizując dane jeszcze dokładniej i dając nam niemal „gotowca”. To rewolucja, której wszyscy potrzebujemy – dodaje dr Orlik.

Niewydolność serca pod lupą technologii

Wspomniana technologia chmurowa i sztuczna inteligencja zastosowana w rozwiązaniu firmy Cardiomatics w połączeniu z dokładną analityką danych mogą wyręczać lekarzy przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT. Jest ona często stosowana u pacjentów z niewydolnością serca i polega na odpowiedniej stymulacji komór serca za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Bardzo dokładna analiza pracy serca pozwala przynosić optymalne efekty leczenia, ale przede wszystkim reagować w sytuacji, która może być dla pacjenta niebezpieczna. Twórcy technologii pracują nad tym, by dzięki analizie danych terapia przynosiła jak najlepsze efekty, dając szansę pacjentom na lepsze i dłuższe życie. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca widzą ogromny potencjał w tej technologii, czego konsekwencją są ciągłe testy urządzeń i oprogramowania w trosce o zdrowie Polaków.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ