Partner serwisu
25 maja 2023

Czym jest dieta fleksitariańska i jak wpływa na nasze zdrowie?

Kategoria: Zdrowie

Dieta fleksitariańska polega na ograniczeniu spożycia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, na rzecz większej ilości produktów roślinnych.

Czym jest dieta fleksitariańska i jak wpływa na nasze zdrowie?

Osoby na tej diecie spożywają niewielkie ilości mięsa, ryb i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, ale zwiększają jednocześnie spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion, zbóż, roślin strączkowych i innych produktów roślinnych. Fleksitarianizm pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi i zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy oraz niektórych typów raka. Osoby na diecie fleksitariańskiej często spożywają większą ilość błonnika, witamin i minerałów, a mniejszą ilość tłuszczu i cholesterolu w porównaniu z osobami, które wybierają tradycyjną dietę mięsną.

Najważniejsze zasady tej diety to zwiększenie spożycia warzyw i owoców, jedzenie mięsa jako dodatek do posiłków, spożywanie nabiału i jaj raz lub dwa razy w tygodniu, jedzenie ryb do jednej porcji w tygodniu, unikanie przetworzonej żywności oraz regularne spożywanie posiłków i zdrowych przekąsek. Dzięki takiemu odżywianiu można zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy oraz niektórych typów raka, a także spożywać więcej błonnika, witamin i minerałów, a mniej tłuszczu i cholesterolu.

Dieta fleksitariańska, jak każda inna dieta, musi być odpowiednio zbilansowana. Jednak dzięki temu, że fleksitarianizm nie eliminuje całkowicie żadnej grupy produktów spożywczych, zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Jednak osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego tylko sporadycznie (np. kilka razy w miesiącu) powinny uważać na odpowiednie spożycie witaminy B12, cynku i żelaza, lub wziąć pod uwagę suplementację.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ