Partner serwisu

Dyrektywa do śledzenia

Kategoria: Pakowanie

Magdalena Fertsch
Instytut Logistyki i Magazynowania

Brak przejrzystości w łańcuchu dostaw w branży farmaceutycznej oraz niejednolite regulacje prawne związane ze śledzeniem produktów – od wytwórcy do pacjenta – wpływały na skalę problemu fałszowania leków. Nowa dyrektywa ma to zmienić.

Dyrektywa do śledzenia

EFPIA zaleca przyjęcie rozwiązania uwzględniającego kody dwuwymiarowe Data Matrix wraz ze standardami GS1 jako wspólnego standardu do śledzenia produktów leczniczych. Francja i Turcja to pierwsze kraje, które się na to zdecydowały, a Niemcy, Hiszpania i Włochy planują przyjęcie koncepcji Data Matrix w przyszłości.
Korzyści tego rozwiązania to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, usprawnienie śledzenia produktów leczniczych w całym łańcuchu dostaw oraz zmniejszenie liczby produktów niewiadomego pochodzenia. Standardy systemu GS1 mogą w istotny sposób przyczynić się do walki z podrabianymi produktami. Wykorzystanie globalnych identyfikatorów GTIN o unikalnym charakterze oraz uzgodnionych między partnerami handlowymi w łańcuchu dostaw komunikatów w postaci elektronicznej gwarantuje większą przejrzystość wszystkich etapów łańcucha dostaw.

 

Autor: Magdalena Fertsch, Instytut Logistyki i Magazynowania

fot.: www.sxc.hu
 

Czytaj więcej w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 6/2012

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 

Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ