Partner serwisu
06 września 2019

Hipoalergia produktu kosmetycznego w obliczu nowych wymagań prawnych

Kategoria: XV Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego

W dobie nieustannie rosnącej wrażliwości skóry produkty hipoalergiczne są niezwykle często poszukiwane przez konsumentów. Oświadczenie o hipoalergiczności kosmetyku musi być poparte rzetelnymi dowodami w myśl nowych wytycznych obowiązującego od 1 lipca 2019 Dokumentu Technicznego Komisji Europejskiej. O zagadnieniach związanych z hipoalergicznością opowie Olga Traczyk-Truba, R&D Specialist, Dr Koziej sp. z o.o. sp.k.

Hipoalergia produktu kosmetycznego w obliczu nowych wymagań prawnych

Rozszerzone badania dermatologiczne potrzebne wcześniej do poparcia tej deklaracji w obliczu nowego prawa stały jedynie częścią pakietu wymagań, które musi spełniać produkt hipoalergiczny. Najważniejszym elementem podlegającym weryfikacji jest teraz potencjał alergizujący składników użytych w formule.

W konsekwencji założenie takiej komunikacji marketingowej oraz zastosowanie się do wytycznych musi być uwzględnione w koncepcji kosmetyku już na etapie badań i rozwoju. Wiele produktów już istniejących na rynku nie spełnia tych wyśrubowanych wymogów co daje szansę nowym formułom na zapełnienie tworzącej się niszy.

By sprostać kryteriom załącznika IV Dokumentu Technicznego i w pełni zrozumieć jego zapisy, należy poznać mechanizm uwrażliwienia skóry na niektóre substancje, zrozumieć kryteria ich klasyfikacji oraz poznać metody badania składników kosmetyków pod względem zdolności do uczulania.

fot. 123rf/zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ