Partner serwisu

Nadchodzi rewolucja

Kategoria: Pakowanie

Anna Kwiatkowska

Zmiany prawne w zakresie dystrybucji produktów leczniczych, jakie już wkrótce staną się rzeczywistością, są bardzo głębokie. Będą im musiały sprostać wszystkie podmioty zajmujące się dystrybucją leków, które zechcą pozostać na rynku: hurtownie farmaceutyczne i wytwórcy własnych wyrobów, przedsiębiorstwa duże i małe. Czy wszyscy udźwigną ciężar nowych obowiązków?

Nadchodzące zmiany dotkną oczywiście także wszystkich innych obszarów systemowych, wymienionych na początku niniejszego artykułu. Uogólniając, można stwierdzić, że System Zapewnienia Jakości hurtowni farmaceutycznej będzie w istotnej mierze przypominał system znany i funkcjonujący u wytwórców produktów leczniczych, z uwzględnieniem różnic w prowadzonych procesach. Doskonałym przykładem na zbliżające się wymagane podobieństwo obu systemów jest walidacja systemów skomputeryzowanych, obecnie obowiązkowa u wytwórców, a niedługo – zapewne obowiązkowa w hurtowniach.
Dokładny zakres, a przede wszystkim termin wdrożenia zmian, nie jest jeszcze znany, niemniej jednak można wnioskować, że zwłaszcza mniejsze przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją leków, mają przed sobą sporo pracy, a zapewne także wydatków dla dostosowania się do nowych okoliczności prawnych. Przyszłość pokaże, czy wszyscy zainteresowani dadzą radę wprowadzić w życie wymagane modyfikacje.


Autor: Anna Kwiatkowska

 

Cały materiał przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ