Partner serwisu

Outsourcing odzieży roboczej i ochronnej w przemyśle farmaceutycznym

Kategoria: Raporty i analizy

Outsourcing odzieży roboczej i ochronnej dla pracowników staje się popularną usługą w Polsce. Rośnie świadomość decydentów, że samodzielne zarządzanie tym procesem nie jest ani optymalne kosztowo, ani proste w realizacji. Korzyści płynące ze zlecenia na zewnątrz obsługi tego procesu zaczynają dostrzegać również zakłady przemysłowe z branży farmaceutycznej. Najnowszą ofertą na rynku jest serwis specjalistycznej odzieży ochronnej dedykowanej do środowiska cleanroom.

Outsourcing odzieży roboczej i ochronnej w przemyśle farmaceutycznym

    

     Powierzenie firmie zewnętrznej procesu zarządzania czystością odzieży roboczej i ochronnej w przedsiębiorstwie pozwala na optymalizowanie kosztów operacyjnych oraz wdrożenie sprawdzonego procesu. Firma zewnętrzna przejmuje bowiem na siebie wszelkie obowiązki związane z kompleksowym zarządzaniem usługą: przygotowaniem kompletów odzieży dla pracownika (dostosowanych do zakresu realizowanych przez niego zadań w miejscu pracy), praniem ich według ustalonych standardów, kompleksową logistyką magazynowania i przygotowania odzieży, a także regularnym dostarczeniem czystych kompletów. Dostawca pozostaje właścicielem odzieży, dzięki czemu klient nie musi ponosić wysokiego kosztu zakupu produktów.
    Zaletą płynącą z outsourcingu jest właśnie uzyskanie dostępu do niedostępnych dla firmy zasobów, takich jak sprawdzone technologie prania i naprawy odzieży czy systemy logistyczne, a przez to uwolnienie własnych zasobów i przeznaczenie ich do realizacji swoich kluczowych celów biznesowych.
    – Zaawansowane strategie outsourcingowe to szansa na tworzenie nowych kompetencji i transformację organizacji. Z tych powodów usługa outsourcingu czystości jest optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw produkcyjnych z branży farmaceutycznej – mówi Andrzej Smółko, prezes zarządu CWS-boco Polska.

 
     Krajowym liderem outsourcingu czystości jest firma CWS-boco Polska. Jej kluczową usługą jest wynajem i serwis odzieży roboczej i ochronnej dla pracowników zakładów przemysłowych. Jesienią ubiegłego roku firma CWS-boco Polska otworzyła kolejny zakład pralniczy w Międzyrzeczu, będący najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w Europie. Zakład posiada kompleksową barierę higieniczną, najbardziej nowoczesny park maszynowy, a także skomputeryzowany system sortowania i transportu odzieży.
    Ważnym elementem wdrożonej tu technologii jest zbudowanie we wnętrzu hali pralniczej odizolowanego od reszty zakładu pomieszczenia cleanroom, o ściśle kontrolowanych parametrach środowiskowych, takich jak pył, kurz i bakterie. Posiada ono zintegrowaną barierową linię pralniczą o najwyższej w Polsce klasie czystości ISO- 4, według normy ISO 14644-1, przeznaczoną do prania, kontrolowania klasy uzyskanej czystości, sortowania i pakowania odzieży ochronnej dla pracowników przebywających wpomieszczeniach czystych.
     Czystość pomieszczenia cleanroom i przygotowywanej w nim odzieży jest na bieżąco monitirowana pod kątem klasy czystości serwisowanych produktów oraz obecności drobnoustrojów. Wszystkie elementy wyposażenia, a także podłoga, sufit i ściany cleanroomu są regularnie czyszczone i dezynfekowane. Dzięki tym zabiegom opracowywana tu odzież posiada niedostępne dotychczas na polskim rynku paramenty czystości, szczególnie w zakresie właściwości antystatycznych i antyseptycznych. Tej czystości strój pracowników wymagany jest na przykład w biotechnologii, a także przy produkcji leków czy środków medycznych.
    Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia zastąpienie jednorazowej, bardzo kosztownej odzieży ochronnej dla pracowników systemem outsourcingu wymiennej
odzieży specjalistycznej, która jest regularnie serwisowana i badana pod kątem spełniania rygorystycznych wymagań dotyczących czystości.

 

 

Autor: Arkadiusz Choczaj, CWS-boco Polska

Artykuł został opublikowany w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 2/2012

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ