Partner serwisu

Rynek wart 28 mld zł

Kategoria: Raporty i analizy

W 2009 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce osiągnął wartość 27,9 mld zł, co stanowiło wzrost o około 8% w porównaniu do 2008 r., wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010-2012”.

Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, opłaty w szarej strefie, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Pomimo kryzysu ekonomicznego, który przyczynił się do spadku dynamiki wzrostu rynku abonamentów medycznych w Polsce, w 2009 r. czołowe prywatne firmy medyczne intensywnie rozwijały swoje zaplecze medyczne, zarówno w zakresie świadczeń ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Uruchamianie własnych szpitali było nowym trendem w 2009 r. – wcześniej bowiem firmy będące liderami w zakresie sprzedaży abonamentów medycznych nie posiadały własnego zaplecza szpitalnego.

Rozwój rynku bodźcem do inwestycji
Jak do tej pory, prywatne firmy medyczne konkurowały z publicznymi placówkami przede wszystkim w zakresie usług ze świadczeń ambulatoryjnych. Coraz większe zainteresowanie usługami w prywatnej służbie zdrowia, a co za tym idzie rosnąca konkurencja i wzrastające wymagania klientów zmuszają jednak prywatne firmy medyczne do rozbudowy swojej bazy nie tylko w zakresie przychodni (np. Lux Med uruchomił w 2009 r. 11 nowych przychodni), ale również placówek szpitalnych.
Wśród prywatnych firm medycznych działających w Polsce najwięcej szpitali posiadają Grupa Nowy Szpital i EMC Instytut Medyczny. Grupa Nowy Szpital prowadzi 12 szpitali, w tym Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego oraz Nowy Szpital w Szprotawie, które dołączyły do Grupy od 2010 r. EMC Instytut Medyczny prowadzi osiem szpitali zlokalizowanych w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i zachodniopomorskim. W 2009 r. do grupy EMC dołączyły dwie nowe placówki – Szpital św. Anny w Piasecznie (wydzierżawiony spółce na 25 lat) oraz Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach. Szpitale Grupy Nowy Szpital i EMC Instytutu Medycznego to w większości placówki powstałe z przekształceń szpitali publicznych, które oferują świadczenia przede wszystkim w oparciu o kontrakty z NFZ. Przykładowo, w szpitalach EMC kontrakty z NFZ generują około 80% przychodów placówek.


Prywatne nie tylko przychodnie
Ostatnio na rynku polskim zaczęły jednak powstawać niepubliczne szpitale nastawione w większości na realizowanie świadczeń płatnych bezpośrednio z kieszeni pacjenta lub objętych abonamentami medycznymi dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Były to nie tylko małe placówki, specjalizujące się w chirurgii jednego dnia, ale również większe, wieloprofi lowe szpitale.
Przykładem takiej inwestycji jest Szpital św. Rafała uruchomiony w Krakowie przez Scanmed, który docelowo ma składać się ze 150 łóżek. Placówka oferuje obecnie świadczenia z zakresu ortopedii, chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej, ale Scanmed planuje w przyszłości zwiększenie liczby specjalizacji placówki (np. o kardiochirurgię). Inną firmą z sektora prywatnego, która w 2009 r. otworzyła swoją placówkę szpitalną jest Medicover. Warszawski Szpital Medicover, wybudowany kosztem około 40 mln euro, składa się ze 180 łóżek (docelowo ich liczba  ma wzrosnąć do 270) i oferuje świadczenia z zakresu m.in. ginekologii, położnictwa, pediatrii, chorób wewnętrznych, angiologii, kardiologii i chirurgii. Carolina Medical Center, w którym udziały ma Medicover, na początku 2010 r. otworzył w Warszawie 34. łóżkową klinikę specjalizującą się w leczeniu urazów ortopedycznych, zwłaszcza z zakresu medycyny sportowej. Zarówno Medicover, jak i Carolina Medical Center nie oferują żadnych świadczeń szpitalnych w ramach kontraktu z NFZ.

Powstaną kolejne prywatne szpitale
Jeżeli zrealizowane zostaną ogłoszone przez firmy medyczne plany, to w najbliższych latach w Polsce nastąpi dalszy rozwój prywatnego sektora lecznictwa zamkniętego. Przykładowo Grupa Lux Med (Lux Med, CM LIM, Medycyna Rodzinna, Promedis), która nie posiada jeszcze własnego szpitala, planuje otworzyć w połowie 2010 r. w Warszawie mały szpital specjalizujący się w zabiegach chirurgii jednego dnia. Długofalowe plany firmy zakładają stworzenie w latach 2012-2013 50-łóżkowego szpitala kilku specjalizacji, który zlokalizowany zostanie również w Warszawie.
Medicover zamierza uruchomić w Warszawie Centrum Radiologii, a także ma plany dotyczące otwierania w największych polskich miastach kilku małych szpitali specjalizujących się w zabiegach chirurgii jednego dnia i badaniach diagnostycznych. Swissmed, który posiada obecnie szpital w Gdańsku, rozpoczął wiosną 2010 r. budowę placówki szpitalnej w Warszawie. Zakończenie inwestycji zaplanowano na maj 2011 r. Szpital ma zajmować powierzchnię 4,4 tys. m2  i mieścić 44 łóżka.

Autor:  Agnieszka Stawarska, Analityk rynku farmaceutycznego, PMR Publications

Artykuł został opublikowany w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 4/2010

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ