Partner serwisu

Ostatni dzwonek dla innowacyjności

Kategoria: Efektywność

Sejm przyjął tzw. ustawę o innowacyjności. Jeśli zacznie obowiązywać, to stworzy lepsze warunki dla komercjalizacji nowatorskich przedsięwzięć i badań naukowych. Dzięki funduszom europejskim mamy niepowtarzalną szansę na jakościową zmianę w polskiej gospodarce. 

To ostatni dzwonek, żeby stworzyć strukturalne podstawy dla rozwoju innowacyjności w Polsce. W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polska będzie miała do dyspozycji znaczne środki na badania i rozwój. Taka szansa na jakościową zmianę naszej gospodarki w przewidywalnej przyszłości może się nie powtórzyć.

Tzw. ustawa o innowacyjności ma znieść opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej. To bardzo istotne z punktu widzenia kogoś, kto ma dobry pomysł lub wynalazek. Łatwiejsza powinna stać się m.in. komercjalizacja wyników badań naukowych, a małe innowacyjne firmy powinny mieć lepszy start. 

 

– Jednak kluczowe jest to, by nowatorskie pomysły i idee umieć skomercjalizować, czyli produkty i usługi, których jeszcze nikt nie oferuje, lub oferuje w innej formie, z sukcesem wprowadzić na rynek – mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska, firmy specjalizującej się w innowacjach organizacyjnych i procesowych.

 

„Bycie innowacyjnym” oznacza w praktyce kulturę organizacyjną, w której proces komercjalizacji produktu lub usługi innowacyjnej  przebiega efektywnie. 

 

– Liczą się przede wszystkim umiejętność jak najlepszego wykorzystywania swoich zasobów, kumulacji wiedzy i know-how. Wraz z elastycznością to podstawy budowania przewagi konkurencyjnej w nowoczesnej gospodarce – dodaje Katarzyna Szczupał-Vieweg.

 

Pod tym względem ustawa powinna stworzyć lepsze środowisko dla „dojrzewania” firm innowacyjnych. Da szansę nie tylko start-upom, ale pozwoli rozwinąć skrzydła także firmom większym lub z już wyrobioną pozycją na rynku. Środki przeznaczone na B+R, zarówno na badania naukowe, jak i prace rozwojowe, będzie można wreszcie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.

Szansa na jakościową zmianę w naszej gospodarce jest o tyle większa, że fundusze europejskie to niejedyne dostępne źródło środków dla naszych firm. Zmiany, które ma wprowadzić ustawa o innowacyjności, powinny wzmocnić polski rynek funduszy venture capital, czyli wspierających projekty wysokiego ryzyka. Ten rodzaj pozyskiwania środków na innowacje ma spory potencjał, patrząc na szybki rozwój funduszy venture capital
w Europie w ostatnich latach.

 

Źródło, fot.: informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ