Partner serwisu
17 lutego 2016

EMA wyznaczyła zespół ds. wirusa Zika. Czym będzie się zajmował?

Kategoria: Z życia branży

Zespół będzie służył pomocą zarówno w zakresie kwestii naukowych, jak i regulatorowych w ramach prowadzenia badań i opracowywania nowych leków lub szczepionek przeciwko wirusowi.

EMA wyznaczyła zespół ds. wirusa Zika. Czym będzie się zajmował?

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency, EMA) utworzyła zespół składający się z europejskich ekspertów specjalizujących się w szczepionkach, chorobach zakaźnych i innych powiązanych dziedzinach celem wsparcia ogólnoświatowych działań w odpowiedzi na zagrożenie jakim jest wirus Zika. Zespół będzie służył pomocą zarówno w zakresie kwestii naukowych, jak i regulatorowych w ramach prowadzenia badań i opracowywania nowych leków lub szczepionek przeciwko wirusowi.

Zespół EMA został utworzony w odpowiedzi na deklarację Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) z dnia 1 lutego 2016, mówiącej że epidemia wirusa Zika jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Obecnie nie istnieją żadne szczepionki, ani leki chroniące przed zakażeniem wirusem Zika, które byłyby już dopuszczone do obrotu lub znajdowały się na etapie badań klinicznych.

W trakcie zagrażających zdrowiu publicznemu sytuacj i kryzysowych, takich jak epidemia wirusa Zika, EMA ściśle współpracuje z organami europejskimi, w tym z Komisją Europejską i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) wraz z partnerami międzynarodowymi, jak WHO oraz regulatorami z państw dotkniętych problemem. Dostępne mechanizmy wsparcia osób odpowiedzialnych za rozwój leków Obecnie istnieje szereg mechanizmów i narzędzi, które można wykorzystać , aby przyspieszyć badania i rozwój leków oraz szczepionek przeciwko chorobie wywołanej wirusem Zika. EMA na wniosek firm oferuje doradztwo naukowe, odnośnie właściwych testów i badań, wymaganych w aspekcie rozwoju ich leków. Wczesna i regularna współpraca z Agencją, może znacznie przyspieszyć rozwój leków.

Art. 58 wprowadza możliwość zaczerpnięcia opinii naukowej odnośnie leków przeznaczonych głównie do stosowania w krajach spoza UE, przy ścisłej współpracy z WHO i ekspertami z tych państw.

Europejska Agencja Leków zachęca do kontaktu osoby zajmujące się opracowywaniem leków, dysponujące obiecującymi projektami w tym zakresie. EMA zamierza także wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm z ofertą wsparcia  naukowego i regulatorowego. EMA będzie niezwłocznie analizować wszelkie nowe informacje, aby przeciwdziałać rozwijającej się sytuacji kryzysowej.

Źródło: URPL

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ