Partner serwisu
06 listopada 2019

Farmaceutyczny wyścig zbrojeń

Kategoria: Aktualności

Produkcja farmaceutyków jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarczych na świecie. globalny wzrost sprzedaży oznacza dla przedsiębiorcy jedno – możliwość uzyskania większych dochodów. nie każdemu jednak taka sztuka się uda. konkurencja nie śpi, więc wyścig trwa. co zatem zrobić, aby go wygrać?
 

Farmaceutyczny wyścig zbrojeń

Prym w produkcji farmaceutycznej wiodą leki generyczne – według informacji zawartych w raporcie firmy Deloitte stanowią one 8 na 10 leków dostępnych w całej sprzedaży. Szacuje się, że w roku 2022 przychody ze sprzedaży generyków będą wynosiły około 29,2%, co sugeruje wzrost w stosunku do roku 2017 o 1,2% (z 28,0% w 2017). Produkcja leków generycznych wbrew pozorom jest bardzo wymagająca. To nieustanny wyścig z czasem. Firma, która jako pierwsza po wygaśnięciu patentu wprowadzi na rynek swój odpowiednik leku oryginalnego, zyskuje „kilka punktów na starcie”. Abstrahując od procedur rejestracyjnych, warto zastanowić się, co można zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na kolejnych etapach, ostatecznie wygrywając cały wyścig.

Po drodze napotkamy kolejne przeszkody, to pewne. Obecnie w Polsce stopa bezrobocia jest rekordowo niska, a rotacja pracowników stosunkowo wysoka – coraz trudniej zatrzymać, a tym bardziej zastąpić wykwalifikowanego pracownika. Konieczność wprowadzania dodatkowych kontroli poszczególnych etapów procesu zabiera nam cenny czas, a rosnące ceny komponentów (podobnie jak wydłużenie czasu produkcji) przyczyniają się do wzrostu kosztów produkcji. Ludzie i czas to najważniejsze czynniki, które mogą pomóc w drodze do sukcesu. Dobrego pracownika trudno zastąpić – to wiemy. Ceny kompo nentów – zostawmy je handlowcom. Zastanówmy się jednak, jak „ukraść czas”, aby produkować szybciej, a co za tym idzie taniej, nie narażając się na spadek jakości produktu. Dla konsumenta, który ma do wyboru pozornie te same leki, to cena będzie głównym kryterium wyboru.

Pierwszą odpowiedzią, która nasuwa się na myśl, są wszelkie narzędzia optymalizacyjne powszechnie wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu. Pojęcia jak TPM czy Lean Manafacturing, są znane i wykorzystywane w mniejszym lub większym stopniu praktycznie w każdej firmie produkcyjnej  – nie są to jednak jedyne rozwiązania mogące pomóc w zaoszczędzeniu czasu produkcji. Bardzo pomocni w tej kwestii okazują się również producenci maszyn, którzy oferują rozmaite metody, pomagając zaoszczędzić cenny czas. Poniżej przedstawiono rozwiązania, które mogą wpłynąć na krótszy termin najważniejszych etapów wytwarzania produktów leczniczych.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 4-5/2019 czasopisma Przemysł Farmaceutyczny

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ