Partner serwisu
21 października 2014

Kolekcjonerzy bakterii

Kategoria: Rozmowa z...

– Przez cały okres działania IBSS BIOMED S.A., czyli od 1945 roku, udało nam się zebrać pokaźną kolekcję bakterii. Niektóre z nich są starsze ode mnie, bo mają kilkadziesiąt lat. Są dla nas bardzo cenne. To na nich opieramy proces technologiczny – mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu Instytutu Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A.

Kolekcjonerzy bakterii
  • Praktycznie codziennie w radiu, prasie, telewizji i internecie pojawiają się informacje dotyczące wirusa Ebola. Czy IBSS BIOMED S.A. również pracuje nad szczepionkami na egzotyczne choroby?

Wirus Ebola jest na razie niepokonany – podobnie jak HIV czy malaria. IBSS BIOMED S.A. nie zajmuje się szczepionkami na tego typu niszowe choroby, które swoje źródło mają w Afryce. Nie jesteśmy firmą globalną, nie mamy też powiązań z żadną fundacją czy organizacją. Osobiście trzymam kciuki za jak najszybsze wynalezienie remedium na te schorzenia, również szczepionki na raka.

  • Jeśli chodzi o produkty niszowe – jako praktycznie jedyni w Polsce zajmujecie się bakteriofagami. Czy to jest już teraźniejszość czy dopiero przyszłość farmakoterapii?

Bakteriofagi to tzw. trzecia droga, alternatywa dla współczesnych metod ochrony przed patogenami. Zostały one wskazane przez Komisję Europejską jako jedna z alternatyw walki z bakteriami wtedy, kiedy antybiotyk już nie wystarcza. A takich multiopornych szczepów jest niestety coraz więcej. Produkty bazujące na bakteriofagach, wytwarzane przez Biomed, znajdują się już na polskim rynku, choć nie są dostępne bezpośrednio w aptece. W tej chwili w ośrodkach we Wrocławiu i Krakowie odbywa się eksperyment medyczny, w którym bakteriofagi pomogły już wielu chorym z zakażeniami spowodowanymi przez Pseudomonas aeruginosa oraz gronkowca złocistego. Najpierw jednak Unia Europejska musi uporządkować prawodawstwo dotyczące dopuszczenia tego typu produktów do obrotu.

  • Wasza technologia wytwarzania opiera się na wykorzystywaniu w procesie żywych komórek. Bakterii pilnujecie pewnie jak oka w głowie. Gdzie i jak je przechowujecie?

Przez cały okres działania IBSS BIOMED S.A., czyli od 1945 roku, udało nam się zebrać pokaźną kolekcję. Niektóre bakterie są starsze ode mnie, mają kilkadziesiąt lat. Są dla nas bardzo cenne. Przechowujemy je w kilku różnych miejscach. Szczepy wykorzystywane do produkcji szczepionek pochodzą z ogólnie dostępnych bibliotek. Te probiotyczne pozyskaliśmy od polskich naukowców albo wyizolowaliśmy sami.

  • Jak bardzo produkcja szczepionek i probiotyków różni się od leków małocząsteczkowych?

To zupełnie inny rodzaj produkcji, angażujący inne urządzenia, inne procesy. Dopiero formulacja, napełnianie,
pakowanie są etapami tożsamymi. Wszystko przed wygląda i odbywa się inaczej. Jedną serię produkcji rozpoczynamy z jednej ampułki. Sami wytwarzamy substancje aktywne, jakimi są bakterie.

  • Jesteście w pewnym sensie samowystarczalni. Czy boicie się oddać coś w obce ręce?

Nie, to zupełnie nie o to chodzi. Biotechnologia w Polsce jest jeszcze słabo rozwinięta. Mało jest firm, które rozwijają wcześniejsze etapy wytwarzania. Dziurę w rynku próbuje załatać np. Selvita. Uczelniom natomiast brakuje tego pierwiastka biznesowego.

  •  Biotechnologia jest kosztowną i ryzykowną gałęzią przemysłu farmaceutycznego. Wy uprawiacie ją nieprzerwanie od 1945 roku, funkcjonując jako firma wyłącznie z polskim kapitałem. Jak sobie radzicie?

800 mln USD – tyle kosztuje pojedynczy projekt biotechnologiczny. Przełomowe odkrycia to duży kapitał, a czy będzie on zagraniczny czy polski, to w tej chwili nie ma już znaczenia. W naszym kraju prowadzone są różne projekty, choć nie aż na taką skalę. Przykład można brać z firmy Mabion, która pracuje nad jednymi z najbardziej skomplikowanych struktur – przeciwciałami monoklonalnymi. Moim zdaniem Mabion to jedno z najbardziej ambitnych przedsięwzięć, które jest na drodze do sukcesu. Pieniądze dla tej inwestycji pochodzą z kapitału firm założycieli oraz inwestorów zewnętrznych. Jeżeli jest dobry pomysł, dobry zespół, który realizuje dobrze swoje cele, to znajdzie zainteresowanie inwestorów.

  • Rozumiem, że Biomed jest dumny ze swojego dziecka? W końcu jest jednym z czterech ojców-założycieli Mabionu.

Wejście w ten projekt to była doskonała decyzja. Maciej Wieczorek – inicjator przedsięwzięcia – od zawsze był osobą pełną energii, z inicjatywą i z wyjątkowym instynktem biznesowym. Dlatego nie musiał mnie długo namawiać do współpracy. Dzięki niej zdobywamy wiedzę merytoryczną, uczymy się jak prowadzić projekt. Cieszę
się, że uczestniczymy w najważniejszym przedsięwzięciu biotechnologicznym w Polsce. Nowa fabryka Mabionu w ŁSSE jest już prawie gotowa.

  • Możliwość radzenia sobie, oprócz giełdy, dają dotacje unijne.

Stanowią one pomoc przede wszystkim dla małych biznesów, rozpoczynających dopiero swoją działalność, czyli start-upów. Jest to jednak dosyć trudne i wymagające źródło finansowania.

  • Mimo to pozyskaliście 4 mln złotych na centrum badawczo-rozwojowe. W jaki sposób konkretnie wykorzystacie te pieniądze?

Zamierzamy wybudować laboratoria: immunologiczne, bakteriologiczne i hodowli komórek, a także zwierzętarnię. Centrum R&D będzie oddzielone od wydziałów produkcyjnych. Będzie pracowało nad obecnymi oraz nowymi projektami związanymi ze szczepionkami, probiotykami i bakteriofagami. Zatrudnienie znajdzie 11 nowych osób.

  • Nawiązując do inwestycji, w najbliższym czasie wszyscy producenci leków będą musieli dostosować się do nowych wymogów unijnych dotyczących przeciwdziałania fałszowaniu produktów leczniczych. Jakiś czas temu podróbki leków IBSS BIOMED S.A. pojawiły się na rynku bengalskim. Czy dyrektywa 62/2011/EU będzie w stanie zmniejszyć tego typu zjawisko w Europie?

Produkty sfałszowane istnieją przede wszystkim w nielegalnym łańcuchu dostaw. Fałszerze są dzisiaj w stanie podrobić praktycznie wszystko. Wspomniana dyrektywa na pewno w jakiś sposób ograniczy ten proceder, przynajmniej na jakiś czas. Jak się to mówi: „wszystko wyjdzie w praniu”. Nie ma jeszcze aktów delegowanych, więc na razie wstrzymujemy się z inwestycjami w tym temacie. Wdrożymy je w odpowiednim czasie.

Rozmawiała Patrycja Misterek

Fot.: IBSS BIOMED SA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ