Partner serwisu
10 listopada 2014

Apifitoterapeutyki

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Produkty pszczele, takie jak miód i propolis, od lat zajmują ważne miejsce nie tylko w kuchni, ale i w farmakoterapii. W połączeniu z substancjami pochodzenia roślinnego ich efekt terapeutyczny i suplementacyjny jest jeszcze silniejszy.

Apifitoterapeutyki

Wspomaganie działania preparatów roślinnych za pomocą produktów pszczelich, takich jak miód, propolis, pyłek kwiatowy i mleczko pszczele, znane jest od dawna. Jako przykład mogą służyć dwie receptury zaczerpnięte z medycyny ludowej. Pierwsza dotyczy mieszanki ziołowej z miodem [1]. W jej skład wchodzą: ziele tymianku, owoc anyżu i kwiat pierwiosnka (każdy po 30 g). Z mieszanki przygotowuje się napar. Do 1/4 szklanki dodaje się następnie 1 łyżeczkę miodu i pije 2 razy dziennie. Preparat stosuje się w zapaleniu krtani, chrypce i kaszlu. Druga receptura obejmuje mieszankę ziołową z propolisem [2].

Mieszanka zawiera nasiona lnu, kwiatostan lipy, korzeń lukrecji, kłącze tataraku i owoc kopru włoskiego (wszystkie składniki po 15 g). Do szklanki naparu uzyskanego z tej mieszanki dodaje się 20 kropli nalewki propolisowej i pije 2-4 razy dziennie. Preparat polecany jest przy nadkwasocie, wzdęciach oraz zapaleniu błony śluzowej żołądka i jelit. Czy takie połączenia produktów pszczelich i roślinnych, zwanych apifitoterapeutykami, są jednak skuteczne?

Więcej w numerze 4-5 magazynu "Przemysł Farmaceutyczny"

Autor: prof. dr hab. Bogdan Kędzia, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ