Partner serwisu
07 listopada 2014

EMA: Przegląd danych leków zawierających polimyksyny

Kategoria: Z życia branży

Europejska Agencja Leków (European Medicines Agency; EMA) przeprowadziła przegląd danych bezpieczeństwa i skuteczności produktów zawierających antybiotyki kolistynę lub  kolistymetat sodowy i zaleciała wprowadzenie zmian w drukach informacyjnych mające zapewnić bezpieczne stosowanie w ramach leczenia poważnych zakażeń, odpornych na standardowe antybiotyki.

EMA: Przegląd danych leków zawierających polimyksyny

Produkty zawierające polimyksyny są dostępne od lat 60. ale ich stosowanie szybko się zmniejszyło ze względu na dostępność antybiotyków mających mniej potencjalnych działań niepożądanych. Pomimo częściowo ograniczonego zastosowania, kolistymetat sodowy nadal jest skuteczny wobec wielu bakterii, które stały się odporne na wiele popularnych antybiotyków. Sprawiło to, że w ostatnich latach powrócono do stosowania polimyksyny u pacjentów, dla których nie ma innych opcji.

Jednak dostępne doświadczenia wywołały zastrzeżenia co do aktualności  obowiązujących informacji o produktach leczniczych, w szczególności informacji dotyczących dawkowania i sposobu w jaki organizm przetwarza lek (farmakokinetyka), które mogą wymagać zmiany.

Dlatego też Komisja Europejska zwróciła się do EMA o przeprowadzenie przeglądu dostępnych danych oraz przedstawienie zaleceń, czy pozwolenia na wprowadzanie do obrotu dla tych produktów powinny zostać zmienione, a informacje o produkcie odpowiednio dostosowane.

Źródło: URPL

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ