Zróżnicowane tempo inwestycji w przemyśle
Najnowsze dane GUS dotyczące nakładów i wyników przemysłu po trzech kwartałach 2017 r. dają mocno zróżnicowany obraz inwestycyjnego ożywienia.
Biorąc pod uwagę przemysł ogółem, nakłady były niższe niż po trzech kwartałach ubiegłego roku o 4,6 proc. Na ten słaby wynik istotny wpływ miał jednak sięgający aż 19,6 proc. spadek inwestycji w górnictwie oraz 18,1 proc. w energetyce. W przetwórstwie przemysłowym, gdzie koncentruje się dwie trzecie inwestycji przemysłu, nakłady zwiększyły się o 3,3 proc. Nie jest to dynamika imponująca, ale stanowi wyraźną oznakę poprawy sytuacji.
Najmocniej, bo o 26,5 proc. zwiększyły się inwestycje w sektorze produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych oraz optycznych, o 22,3 proc. wzrosły nakłady firm produkujących sprzęt transportowy, o 17,4 proc. w górę poszły inwestycje podmiotów zajmujących się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a o 11,2 proc. więcej niż przed rokiem na inwestycje wydały firmy produkujące urządzenia elektryczne.
Trzeba jednak pamiętać, że prezentowane dane dotyczą jedynie firm przemysłowych zatrudniających powyżej 49 pracowników, a więc nie dają pełnego obrazu inwestycji w tym segmencie, a w szczególności mniejszych podmiotów, których aktywność także ma spore znaczenie dla gospodarki.
Komentarze