Partner serwisu

Największe w Polsce centrum biotechnologii

Kategoria: Z życia branży

Polpharma SA zakończyła I etap budowy nowoczesnego centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W nowo wybudowanym ośrodku firma będzie prowadzić prace nad lekami biotechnologicznymi, biopodobnymi i bioulepszonymi, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na schorzenia układu immunologicznego, układu nerwowego oraz choroby nowotworowe.

W oddanej do użytku części centrum o powierzchni 600 m2 uruchomiono pracownie badawcze umożliwiające rozwój i optymalizację procesów produkcji białek od pomysłu poprzez fazę laboratoryjną, aż do produkcji półtechnicznej. Otwarto również pracownie analityczne pozwalające m.in. na kontrolę jakości produktu podczas procesu produkcyjnego oraz ocenę jakości końcowej postaci leku. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, niezbędny do efektywnej pracy ze skomplikowanymi białkami o wysokich masach cząsteczkowych, jakimi są przeciwciała monoklonalne. Cała inwestycja o powierzchni 2300 m2 będzie obejmowała instalacje do produkcji półtechnicznej w systemie cGMP (current Good Manufacturing Practice –  aktualna Dobra Praktyka Wytwarzania).

Centrum jest największym tego typu obiektem w Polsce. W tej chwili pracuje tu 13 specjalistów, a docelowo będzie zatrudnionych około 50 osób, z możliwością dalszej ekspansji. To szansa rozwoju dla najzdolniejszych młodych naukowców, którzy będą mieli możliwość pracy „ręka w rękę” z doświadczonymi ekspertami z branży biotechnologicznej. Firma kładzie również nacisk na współpracę z ośrodkami akademickimi, zarówno w obszarze działalności naukowej (Gdański Uniwersytet Medyczny), jak i szkolenia przyszłych kadr dla biznesu biotechnologicznego w Polsce (finansowanie nowego kierunku studiów podyplomowych „Biznes w Biotechnologii” na Uniwersytecie Jagiellońskim).

Źródło: www.polpharma.pl
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ