Partner serwisu
05 lipca 2018

Ostatnie lata to solidny wzrost gospodarczy, jednak utrzymanie trwałego wzrostu będzie niemożliwe

Kategoria: Z życia branży

Inwestorzy zagraniczni i zagraniczne podmioty inwestycyjne oceniają polską gospodarkę coraz lepiej i przez wiele takich podmiotów jesteśmy postrzegani jako kraj rozwinięty.

Ostatnie lata to solidny wzrost gospodarczy, jednak utrzymanie trwałego wzrostu będzie niemożliwe

Pomagają w tym stabilne ramy prawne – w konstytucji mamy ustalony limit 60% zadłużenia publicznego. W ostatnich latach możemy mówić o solidnym wzroście gospodarczym, natomiast jest on wciąż zasilany konsumpcją gospodarstw domowych. Inwestycje ruszyły – ale są one głównie publiczne i wspierane finansowaniem ze środków unijnych.

– Inwestycje firm bez wykorzystania środków unijnych, to nadal brakujące zjawisko w polskiej gospodarce – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej – Obecne inwestycje to konsumpcja w przyszłości i inwestowanie w bardziej trwały wzrost gospodarczy. Patrząc na strukturę naszej gospodarki – mimo, że wyróżnia się pozytywnie na tle innych gospodarek Europy Środkowej i Wschodniej – mamy do czynienia z negatywnymi zmianami demograficznymi, które będą powodowały słabnący wzrost gospodarczy w Polsce – nawet przy napływie siły roboczej z innych krajów. Utrzymanie trwałego wzrostu gospodarczego na dosyć wysokich poziomach w kolejnych latach nie będzie możliwe – ocenił Sielewicz.

źródło: newseria.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ