Partner serwisu
05 czerwca 2020

Ketonal Active - dawkowanie, jak przyjmować ten lek bez recepty?

Kategoria: Aktualności

Ketonal Active to lek wydawany bez recepty lekarskiej, posiadający w swoim składzie 50 mg substancji czynnej o nazwie ketoprofen. Przeznaczony jest do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu różnego pochodzenia dolegliwości bólowych lekkiego i umiarkowanego nasilenia.

Ketonal Active - dawkowanie, jak przyjmować ten lek bez recepty?

Ketonal Active – jak powinno wyglądać dawkowanie leku?

Ketonal Active powinien być zażywany zgodnie ze wskazówkami podanymi w dołączonej do leku instrukcji dla pacjenta albo zaleceniami specjalisty – lekarza lub farmaceuty. Mimo że jest lekiem dostępnym bez recepty, powinien być stosowany możliwie najkrócej – producent podaje, aby bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować go dłużej niż 5 dni. Dawkowanie Ketonalu Active przedstawia się następująco: w ciągu doby trzy dawki po jednej tabletce 50 mg w ośmiogodzinnych odstępach. Zazwyczaj stosuje się 1 kapsułkę rano, 1 w południe i 1 wieczorem. Lek najlepiej przyjmować w najmniejszej skutecznej dawce łagodzącej odczuwane dolegliwości. Dzienna dobowa dawka Ketonal Active nie może być większa od maksymalnej wynoszącej 200 mg.

Ketonal Active – jak przyjmować lek?

Ketonal Active przeznaczony jest do podawania doustnego. Powinien być przyjmowany podczas posiłków. Lek należy popić dużą ilością płynów. Producent zaleca minimum pół szklanki wody lub mleka. Dodatkowo zwraca uwagę na ewentualne jednoczesne przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy, dzięki którym zredukuje się prawdopodobieństwo szkodliwego działania leku na przewód pokarmowy. Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku wymaga skontaktowania się z lekarzem. W przypadku znacznego przedawkowania konieczne okazać się może płukanie żołądka oraz wprowadzenie leczenia objawowego i podtrzymującego. Z kolei w sytuacji pominięcia dawki nie wolno celem rekompensaty tj. uzupełniania przyjmować dawki podwójnej. Prawidłowe stosowanie leku zmniejsza ryzyko wystąpienia możliwych działań niepożądanych.

Ketonal Active – kto nie powinien go przyjmować?

Mimo panującej w populacji pozytywnej opinii na temat Ketonal Active (Ketonal otrzymuje dobre opinie na forum i w badaniach społecznych) lek ten nie może być przez wszystkich przyjmowany. Nie mogą go stosować osoby poniżej 15 lat i posiadające, którekolwiek z wymienionych niżej przeciwwskazań:

  • jeśli występuje: ciężka niewydolność serca, skłonność do krwawień, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność wątroby, czynna choroba wrzodowa żołądka i / lub dwunastnicy albo występowało u niego w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie lub perforacja przewodu pokarmowego;
  • jeśli występuje uczulenie na ketoprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku tj. laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian i składowe kapsułki (żelatyna, tytanu dwutlenek E 171 i błękit patentowy E 131);
  • jeśli wystąpiły w przeszłości: napad astmy oskrzelowej, duszność, obrzęk błony śluzowej nosa, reakcja skórna (w postaci obrzęku skóry, swędzącej wysypki) bądź inna forma reakcji alergicznej po przyjęciu ketoprofenu albo podobnie działających leków.

Ketonal Active – jak wygląda przyjmowanie w sytuacjach szczególnych?

Ketonal Active nie jest zalecany kobietom karmiącym piersią i planującym zajście w ciąże. Lek można stosować w I i II trymestrze ciąży, lecz wyłącznie na wskazanie lekarza, który uzna to za bezwzględnie konieczne. W III trymestrze ciąży jest całkowicie przeciwwskazany.

Ze względu na to, że Ketonal Active może spowodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność nie jest polecany osobom prowadzącym pojazdy czy obsługującym maszyny. Ponieważ w jego składzie znajduje się laktoza, nie poleca się go osobom ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów.

W przypadku seniorów wskazane jest stosowanie możliwie najmniejszej skutecznej dawki Ketonalu Active, ze względu na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, na które grupa jest bardziej narażona.

Ketonal Active – przy jakich lekach nie powinien być przyjmowany?

Z powodu możliwych ryzykownych dla zdrowia interakcji Ketonal Active nie powinien być jednocześnie stosowany z takimi lekami, jak:

  • leki przeciwpłytkowe tj. hamujące zlepianie się płytek krwi,
  • leki przeciwzakrzepowe tj. hamujące krzepnięcie krwi,
  • leki trombolityczne tj. udrożniające naczynia krwionośne,
  • leki przeciwbólowe, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak.

Dodatkowo Ketonal Active nie wolno przyjmować razem z nikorandylem, który stosowany jest w leczeniu choroby niedokrwiennej serca, metotreksatem przyjmowanym w czasie terapii nowotworowej (kiedy dawka tygodniowa wynosi powyżej 15 mg) oraz litem używanym w leczeniu niektórych chorób psychicznych.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ