Partner serwisu
11 sierpnia 2014

Polpharma bada wiek serca

Kategoria: Z życia branży

Jednym z elementów kampanii „Ciśnienie na życie”, prowadzonej przez Grupę Polpharma, jest badanie wieku serca Polaków za pomocą innowacyjnej aplikacji, stworzonej przez ekspertów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polpharma bada wiek serca

Jak to działa?

Za zgodą naukowców z Boston University, autorów algorytmu FHS, eksperci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opracowali na potrzeby kampanii „Ciśnienie na życie” aplikację, która podczas badania u osób w wieku 30-74 lata, może za pomocą kilku prostych pomiarów i pytań określić tzw. wiek serca względem metrykalnego wieku pacjenta. Aplikacja powstała w oparciu o wyniki The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation1 oraz prace badawcze zespołu dra hab. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyniki badań zostaną przedstawione w raporcie „Serce Polaka”.

Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób i przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. – Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu – dodaje.
 

Wyniki pomiarów są wprowadzane do systemu, a każdy przebadany otrzymuje dodatkowo informację nt. swojego wyniku wraz z jego interpretacją oraz własną książeczkę pomiarów. Na podstawie zebranych danych można ocenić, czy serce badanego jest szczególnie narażone na wystąpienie schorzeń układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał czy udar.

Co wpływa na wiek naszego serca?

Serce dorosłego Polaka i Polki jest średnio o 8 lat starsze niż oni sami – takie wnioski wynikają z ostatniego, innowacyjnego badania NATPOL 2011, analizującego zdrowie Polaków. Na wiek serca wpływają różne czynniki, których często pacjenci nie biorą pod uwagę – tryb życia, stres, dieta, występowanie w przeszłości zdarzeń kardiologicznych (u pacjenta lub w rodzinie pacjenta). Może to prowadzić do nadciśnienia tętniczego, otyłości, podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, a w konsekwencji spowodować udar mózgu lub zawał serca. Dlatego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, pielęgniarki na stoiskach w całej Polsce za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji prowadzą szczegółowy wywiad, który pozwala określić wiek serca danej osoby i wykryć potencjalne czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

 

Przebadano już prawie 300 tys. Polaków. Na stronie www.cisnienienazycie.pl można sprawdzić najbliższe terminy akcji w danej miejscowości.

 

Źródło i fot.: www.cisnienienazycie.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ