Partner serwisu
27 października 2023

Klucz Sukcesu dla Jerzego Jambora

Kategoria: XIX Jesienne Sympozjum Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego

W czasie jesiennych spotkań branż farmaceutycznej i kosmetycznej BMP wręcza prestiżową statuetkę „Klucza Sukcesu” menadżerom, specjalistom, ludziom nauki – za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia dla danej branży. W 2023 r. Klucz Sukcesu otrzymał dr Jerzy Jambor, prof. ANS w Koninie.

Klucz Sukcesu dla Jerzego Jambora

Laureatką Klucza Sukcesu jest m.in. prof. Małgorzata Sznitowska, która zostałą poproszona o wygłoszenie laudacji dla tegorocznego laureata tej nagrody.

dr Jerzy Jambor, prof. ANS w Koninie

Wieloletni Prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego, obecnie Członek Zarządu. Współtwórca i Członek Zarządu Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wieloletni Prezes Zarządu Phytopharm Klęka S.A. Autor lub współautor licznych artykułów, opracowań i analiz z zakresu szeroko pojętego zielarstwa i ziołolecznictwa. Autor książki „Rośliny lecznicze. Od aloesu do żeń-szenia” oraz dwóch albumów Galerii Farmapress „Niezwykłe rośliny tropików”, współautor podręczników: „Handbuch des Arznei- und Gewuerzpflanzenbaus” oraz „Farmacja stosowana. Technologia postaci leku”.

Twórca lub współtwórca wielu powszechnie stosowanych leków roślinnych, takich jak Bioaron, Dentosept, Artecholin, Bronchosol, Sylimarol oraz ekstraktów dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Współrealizator międzynarodowych projektów związanych z rozwojem przetwórstwa zielarskiego. Wykładowca PWSZ w Koninie.

 

LAUDACJA

Łódź 25.10.2023

Dr n. farm. Jerzy Jambor

Z ogromną przyjemnością i z dumą chciałabym przedstawić Państwu sylwetkę Pana Doktora Jerzego Jambora - dzisiejszego laureata - człowieka mądrego, utalentowanego, pracowitego, sumiennego i życzliwego. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił farmacji, przemysłowi farmaceutycznemu, przetwórstwu zielarskiemu i związanym z tymi obszarami działaniom społecznym.

Dr Jerzy Jambor to farmaceuta. W latach 1970-1975 studiował farmację - najpierw na Akademii Medycznej w Łodzi, a potem w Poznaniu, gdzie kończył kierunek zielarski, od początku będąc zainteresowany dziedziną, która stała się jego pasją na całe życie. Na etapie pracy magisterskiej i pracy doktorskiej pojawiły się tematy dwóch kwiatów: najpierw nagietka lekarskiego Calendula officinalis, a potem pięknej lilii wodnej czyli grzybienia białego Nymphaea alba. Prowadził badania nad ich składem i pozyskiwaniem zawartych w nich cennych substancji leczniczych. Takie cele towarzyszyły Panu Doktorowi przez wszystkie kolejne lata, a zmieniały się badane okazy flory i skala produkcyjna: od laboratoryjnej zlewki do kilkusetlitrowego ekstraktora. Pan Doktor wielokrotnie pokonywał liczne problemy zmiany skali, wykorzystując nie tylko swój wrodzony talent technologiczny, ale też oczywiście wiedzę zdobytą na licznych szkoleniach odbywanych na początku swojej drogi zawodowej. Warto wspomnieć, że Pan Jerzy Jambor zdobył państwowe tytuły specjalisty I i II stopnia z zakresu zielarstwa i w tym samym czasie, w roku 1991 ukończył w Niemczech studium z zakresu podstaw gospodarki rynkowej. Niewiele zapewne osób wie, że ukończył również kurs dotyczący psychologii biznesu, co na pewno wyjaśnia też wiele jego sukcesów.

Bogate życie zawodowe Pana Doktora trudno scharakteryzować w krótkim wystąpieniu, ale jest takie jedno słowo, w którym można w większości pomieścić jego działania, mimo ich rozległości. To słowo to KLĘKA. Wiele się zmieniało, ale Klęka pod Poznaniem to miejsce Pana Jerzego Jambora, które niestrudzenie budował swoją praca i talentem. Mówimy najpierw o Przemysłowo-Rolnych Zakładach Zielarskich (PRZZ) Herbapol, od 1993 r. o Phytopharmie, a od 1997 o Europlant-Phytopharm. Pan Doktor nie tylko był świadkiem unowocześniania firmy, ale również współtwórcą przemian, zajmując kluczowe stanowiska w tej wytwórni – zaczynając od Kierownika Laboratorium i Głównego Technologa wszedł już w 1983 do dyrekcji przedsiębiorstwa; do roku 2013 był Dyrektorem, Prezesem Zarządu, przewodniczącym Rady Nadzorczej. Koncern Martin Bauer docenił w Panu Doktorze wybitnego specjalistę zapraszając go do międzynarodowej Rady Nadzorczej Europlant-Phytopharm. Od ponad 10 lat Pan Doktor kontynuuje pracę doradczą i ekspercką pod szyldem własnej firmy PhytoService, również wykładając często na forum instytutów i uczelni niemieckich. Przez wiele lat Pan Doktor wspierał Radę Naukową Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu.

Pan dr Jerzy Jambor osiągnął dla Klęki wiele, dzięki zarówno talentom organizacyjnym jak i wspaniałej wiedzy w dziedzinie technologii leku roślinnego. Jest twórcą lub współtwórcą, takich preparatów ziołowych jak: Bioaron, Dentosept, Bronchosol, Sylimarol oraz licznych ekstraktów roślinnych przeznaczonych dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Dostrzegając potrzebę jednoczenia się przy wspólnych celach założył w roku 1993 Polski Komitet Zielarski, wiele lat będąc Prezesem Zarządu. W towarzystwach naukowych: lekarskim (PTL), farmaceutycznym (PTFarm) czy w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk zakładał sekcje fitoterapii.

Jeżeli doda się do tego prace w radach naukowych czasopism „Postępy Fitoterapii” „Herba Polonica”, „Czasopisma Aptekarskiego” i goszczącego nas dzisiaj „Przemysłu Farmaceutycznego” (pod nową nazwą „Kierunek Farmacja”), to mamy obraz Pana Doktora jako moderatora najważniejszych kierunków rozwoju produktów ziołowych. A do tego dochodzi ostatnio rozwijana przez Pana Doktora działalność dydaktyczna: został profesorem na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.

Ja osobiście jestem ogromnie wdzięczna Panu Doktorowi za inicjatywę napisania podręcznika Technologia produktów roślinnych. Leki, suplementy diety i kosmetyki, którego mam przyjemność być współautorem i współredaktorem. Dzięki Panu Doktorowi zostali pozyskani znakomici autorzy i rok temu w wydawnictwie Medpharm Polska doszło do wydania tego potrzebnego dla przemysłu opracowania.

Pan Doktor jest wyróżniony wieloma odznaczeniami i prestiżowymi nagrodami, i dzisiejsza statuetka Klucz sukcesu dołączy do nagród ministerialnych i nagród towarzystw naukowych oraz odznaczeń środowiskowych, m.in. do medalu LIDER FARMACJI I MEDYCYNY, AMBASADOR FARMACJI, LABOR OMNIA VINCIT, SALUPLANTA, ZASŁUŻONEMU PTL, BENE MERITUS, medalu Ernesta Theodora Amadeusza Hoffmana, EUROPEJSKIEGO LAURU FARMACJI.

Panie Doktorze, gratuluję osiągnięć i dziękuję za nie, ponieważ stały się osiągnięciami polskiej farmacji. lecznictwa i przemysłu. Mam nadzieję, że przyjmie Pan nasze gratulacje w poczuciu, że jest Pan człowiekiem sukcesu, a tak chciałbym Pana określić zgodnie z jedną z trafnych definicji: „Sukces jest robieniem tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz i tak długo, jak tylko chcesz” (Tony Robbins). Jestem pewna, że to właśnie zdanie charakteryzuje Pana drogę zawodową i zdobyte szczyty.

Z poważaniem,

Małgorzata Sznitowska

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ