Partner serwisu
25 marca 2024

Naczelna Rada Aptekarska opublikowała stanowisko w sprawie nocnych dyżurów aptek

Kategoria: Aktualności

Naczelna Rada Aptekarska (NRA) wydała ważne oświadczenie dotyczące organizacji dyżurów aptek ogólnodostępnych w nocy i w dni wolne od pracy w 2024 roku, podkreślając ich znaczenie dla zapewnienia dostępności leków i usług farmaceutycznych dla społeczeństwa.

Naczelna Rada Aptekarska opublikowała stanowisko w sprawie nocnych dyżurów aptek

      

Szczególny nacisk położono na mniejsze miasta, liczące do 40 tysięcy mieszkańców, gdzie zarządy powiatów są zobowiązane do określenia, które apteki będą pełnić dyżury w określonym okresie, od maja do grudnia 2024 roku. Ustanowione uchwały muszą być przyjęte najpóźniej do końca kwietnia 2024, a finansowanie dyżurów ma pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia lub budżetu powiatowego.

W świetle zmienionego artykułu 94 ustawy Prawo farmaceutyczne, który wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku, rozkłady godzin pracy aptek ustalane są przez podmioty je prowadzące. Jednakże, obowiązek organizacji dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki może wynikać jedynie z uchwał zarządu powiatu, które również określają źródło finansowania tych dyżurów. Brak odpowiednich uchwał, w sytuacji gdy dostępność aptek w nocy i w dni wolne od pracy jest niewystarczająca, może być traktowany jako działanie niezgodne z prawem, pociągające za sobą odpowiedzialność za ewentualną szkodę.

NRA zwraca uwagę, że wszystkie uchwały i decyzje dotyczące dyżurów muszą być podejmowane z należytą starannością, mając na względzie dobro publiczne i dostępność usług farmaceutycznych dla ludności, szczególnie w sytuacjach, gdy analiza lokalnych potrzeb zdrowotnych wykaże, że jest to konieczne, nawet w większych miastach, liczących więcej niż 40 tysięcy mieszkańców.

źródło: Naczelna Izba Aptekarska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ