Partner serwisu
13 maja 2024

Stop stygmatyzacji migreny!

Kategoria: Aktualności

Teva wspiera EMHA w walce z napiętnowaniem osób cierpiących na migrenę, ujawnionym w europejskim badaniu.

Stop stygmatyzacji migreny!

Teva Pharmaceuticals aktywnie wspiera organizację European Migraine & Headache Alliance (EMHA) w jej misji zwalczania stygmatyzacji osób cierpiących na migrenę. Zgodnie z wynikami badania EMHA Migraine Stigma Survey1, w którym wzięło udział ponad 4000 respondentów z 17 krajów europejskich, migrenicy czują się napiętnowani nie tylko przez współpracowników, rodzinę czy przyjaciół, ale nawet przez pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Migrena to choroba neurologiczna, która dotyka 41 milionów ludzi w Europie; jest na drugim miejscu wśród przyczyn niepełnosprawności na świecie, a na pierwszym wśród młodych kobiet2. Może mieć poważny, wyniszczający wpływ na życie pacjentów, szczególnie w przypadku osób z migreną przewlekłą, doświadczających bólu głowy przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez ponad 3 miesiące, w tym przez co najmniej 8 dni w miesiącu ból głowy spełnia kryteria bólu migrenowego3,4.

Stygmatyzowanie migreny to negatywne postawy i zachowania współpracowników, rodziny lub przyjaciół wobec osób, które mają powtarzające się ataki migrenowe. Takie napiętnowanie może sprawiać, że czują się one niezrozumiane, poniżone i lekceważone, co z kolei negatywnie wpływa na ich poczucie własnej wartości oraz jakości życia. 

Ogólnoeuropejskie badanie EMHA Migraine Stigma Survey1, które zostało wsparte grantem firmy Teva oraz innych sponsorów branżowych, wykazało, w jakim stopniu stygmatyzacja dotyka osoby cierpiące na migrenę. 
Zgodnie z jego wynikami, zarówno środowisko medyczne, jak i środowisko pracy uznawane są za główne źródła takich piętnujących zachowań. 79% respondentów wskazało negatywny wpływ tej sytuacji na ich karierę zawodową1. Co więcej, większość badanych uważa, że pracownicy służby zdrowia nie rozumieją lub tylko w niewielkim stopniu rozumieją, co to znaczy żyć z migreną i że ich choroba nie jest traktowana poważnie1. Te kwestie były wymieniane jako powód, dla którego osoby cierpiące na migrenę opóźniały poszukiwanie pomocy medycznej lub wręcz unikały jej. 

Stygmatyzacja migreny często wynika z braku jej zrozumienia - aż 93% respondentów badania sądzi, że choroba ta nie jest dobrze rozumiana przez ogół społeczeństwa1. EMHA w swoich działaniach stara się podkreślać to dodatkowe obciążenie, z którym mierzą się osoby cierpiące na migrenę, a jednocześnie wzywa wszystkich, w tym społeczność medyczną, aby poznali te wyzwania oraz okazali migrenikom więcej empatii i praktycznego wsparcia.

Teva, od wielu lat wspierając EMHA, podziela misję tej organizacji w zakresie podnoszenia świadomości na temat wpływu migreny na życie chorych, w a szczególności – mitów otaczających tę chorobę, które przyczyniają się do dodatkowego obciążenia migreników stygmatyzacją - skomentowała dr Pinar Kokturk, wiceprezes i dyrektor ds. medycznych na Europę w Teva Pharmaceuticals.

Wzmacnianie pacjentów jest dla nas priorytetem i dlatego Teva już siódmy rok z rzędu z dumą wspiera działania EMHA. Mamy nadzieję, że wyniki nowego badania zaowocują większym zrozumieniem tej choroby i bardziej aktywnym leczeniem migreny przez społeczność medyczną, uwzględniającym szybszą diagnozę i dostęp do skutecznej terapii - dodała dr Pinar Kokturk.

Więcej informacji o badaniu EMHA - https://www.emhalliance.org/medical-community/stigma-survey-2023/

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Tagi: EMHA, migrena, teva
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ