Sprawdzone sposoby na piękne stopy
Jeśli systematyczna pielęgnacja stóp nie była do tej pory twoją mocną stroną, teraz jest dobry moment, by mocniej się na nich skupić i zadbać o ich piękny wygląd! Sprawdź, jakich błędów pielęgnacyjnych unikać i jak zatroszczyć się o kondycję stóp.
Skóra stóp, podobnie jak innych partii ciała, wymaga systematycznej pielęgnacji, Zimą często o tym zapominamy skupiając się głównie na twarzy i włosach, a przecież także stopy powinny mieć swoje miejsce w codziennym rytuale pielęgnacji. Zanim jednak sięgniemy po pumeksy i tarki, i zaczniemy gorączkowo ścierać zrogowaciały naskórek, warto poznać kilka faktów, aby nie wyrządzić stopom jeszcze większej krzywdy.
Skóra na stopach charakteryzuje się grubszą warstwą rogową naskórka i brakiem gruczołów łojowych – co sprawia, że bardzo łatwo się przesusza. Pięty pozbawione ochronnego płaszcza lipidowego tracą nawilżenie, elastyczność i szybko ulegają rogowaceniu. Jak zatem wygładzić szorstki naskórek na stopach i przywrócić im piękny wygląd?
Odprężająca kąpiel dla stóp – relaks i pielęgnacja
Zacznij od ciepłej kąpieli z odrobioną soli do stóp. Kąpiel poza działaniem relaksującym i oczyszczającym, będzie również świetnym sposobem na zmiękczenie zrogowaciałego naskórka na piętach.
Unikaj gorącej wody – wypłukuje ona lipidy z płaszcza ochronnego, nasilając efekt przesuszenia skóry.
Po kąpieli dokładnie osusz stopy miękkim ręcznikiem, w szczególności przestrzeń między palcami.
Sól łączy w sobie działanie oczyszczające z aktywną pielęgnacją. Dodatek soli z Morza Martwego sprawi, że kąpiel nie tylko zrelaksuje nasze stopy, ale jednocześnie, dzięki bogactwu minerałów pozytywnie wpływa na ich kondycję.
Peeling stóp – dlaczego warto go robić?
Złuszczanie to niezbędny element pielęgnacji skóry, w tym również stóp. Peeling pozwoli usunąć martwy naskórek, co zapobiegnie powstawaniu zgrubień i zrogowaceń, a dodatkowo świetnie przygotuje skórę na dalsze etapy pielęgnacji - ułatwi wchłanianie składników aktywnych zawartych w maskach, kremach i balsamach do stóp.
Peeling do stóp stosuj 1-2 razy w tygodniu – nie przesadź z częstotliwością, aby nie zaburzyć cyklu odnowy skóry.
Jeśli jednak twoje pięty są już szorstkie i zgrubiałe sam peeling nie wystarczy. Tutaj musisz sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki o działaniu zmiękczającym i złuszczającym.
Działa złuszczająco, zmiękczająco i wygładzająco na zrogowaciałą skórę stóp. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 40% znikają zrogowacenia i zgrubienia naskórka, a skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Zawarte w nim masło shea, naturalne roślinne oleje oraz algi spirulina – odżywiają i regenerują skórę, a duet – alantoiny i D-panthenolu skutecznie łagodzi podrażnienia. W jego formule znajdziemy także kompleks naturalnych olejków eterycznych, działających odświeżająco na stopy.
Szorstkie pięty – jak przywrócić im gładkość?
Szybkie rogowacenie się naskórka może doprowadzić do tworzenia się zgrubień, a finalnie nawet do bolesnego pękania pięt. Jak więc bezpiecznie pozbyć się zrogowaceń?
Zamiast pumeksu, który może zbyt mocno zetrzeć naskórek, zaburzając proces keratynizacji i przyspieszając rogowacenie, postaw na preparaty z mocznikiem. To on odpowiada za odpowiednie nawilżenie i działa zmiękczająco na skórę pięt, a przy wyższym stężeniu – wykazuje działanie keratolityczne. Kosmetyki z mocznikiem potrafią zdziałać cuda - skutecznie złuszczają i wygładzają naskórek, świetnie sprawdzają się przy zrogowaceniach.
Ten specjalistyczny preparat odczuwalnie zmiękcza, wygładza i wspomaga regenerację skóry – skutecznie przywracając komfort piętom ze skłonnością do pękania i rogowacenia. W jego składzie znajdziemy mocznik w stężeniu 20%, który złuszcza i zmiękcza zrogowaciały naskórek i aż 25% kompleks lipidów, o silnym działaniu odżywczym, wygładzającym i zmiękczającym naskórek. Działanie kondycjonujące, nawilżające i kojące wzmacniają witaminy A, E i B5 oraz lanolina. Zawarty w formule kompleks naturalnych olejów eterycznych odświeża skórę.
To świetna alternatywa dla złuszczających skarpetek. Plastry składają się z części samoprzylepnej i części w formie „opatrunku” nasączonego żelem bogatym w składniki aktywne. Wśród kompozycji składników znajdziemy: mocznik oraz kwasy AHA i BHA, które działają złuszczająco i zmiękczająco na naskórek, a alantoinę i panthenol, które łagodzą podrażnienia i zwiększają poziom nawilżenia oraz oleje i masła roślinne, które regenerują i wygładzają naskórek. Efekty zmiękczenia i wygładzenia zauważymy już od 1 aplikacji.
Nawilżenie i natłuszczanie – klucz do sukcesu
Brak gruczołów łojowych sprawia, że skórze stóp brakuje naturalnego natłuszczenia, dlatego wybieraj produkty wielofunkcyjne, które jednocześnie nawilżą i natłuszczą skórę oraz będą stymulować jej regenerację. Do swojej codziennej pielęgnacji warto również włączyć maski do stóp.
Dzięki tej masce skóra stóp staje się miękka i gładka. Trzy warstwowa struktura maski zwiększa efektywność jej działania. Zewnętrzna złota warstwa skarpetek chroni skórę przed utratą wilgoci i ułatwia wnikanie składników aktywnych z maski, a wewnętrzna miękka włóknina jest nasiąknięta maską o bogatej formule. W formule maski kryją się m.in. peptydy, masło shea, złoto koloidalne, ekstrakt z wierzby białej, mocznik oraz kojący D-panthenol.
Brak odpowiedniej pielęgnacji stóp to nie jedyny błąd jaki możesz popełnić. Niewygodne, zbyt ciasne buty mogą powodować otarcia i ucisk, a w konsekwencji doprowadzić do powstania odcisków. Zwróć uwagę także na materiał, z którego są wykonane – czy przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Jeśli zadbasz o dobrej jakości obuwie i systematyczną pielęgnację – z łatwością przywrócisz stopom piękny i zadbany wygląd!
Komentarze