Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Eksperci Wydziału Zarządzania UW o wyzwaniach w branży farmaceutycznej
Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować” produkty farmaceutyczne, kiedy zastosowanie leku w trybie off-label jest zasadne i jak można sklasyfikować konsumentów odwiedzających apteki - to tylko kilka zagadnień poruszonych w trakcie konferencji Medycyna, Farmacja i Biznes - Synergia Nauki, Zdrowia i Rozwoju, zorganizowanej przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Rynek farmaceutyczny przechodzi na przestrzeni ostatnich lat dynamiczne zmiany, napędzane postępami w nauce, zmieniającymi się potrzebami zdrowotnymi oraz ewolucją biznesowych strategii. Innowacje w badaniach i rozwoju, starzejąca się populacja oraz nowe regulacje kształtują przyszłość tej fascynującej branży. Medycyna i biznes to kluczowe sfery dla dobrego funkcjonowania i rozwoju społeczeństwa. W dzisiejszych czasach, nauka i przedsiębiorczość są ściśle powiązane, a budowanie mostów między nimi, dzielenie się pomysłami, wiedzą i zasobami, jest niezbędne dla postępu. Tematyka ta była głównym punktem dyskusji podczas konferencji „Medycyna, Farmacja i Biznes – Synergia Nauki, Zdrowia i Rozwoju”, która odbyła się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
„Panel poświęcony ewolucji zachowań konsumenckich w aptekach pokazuje, jak wiele osób dziś aktywnie i świadomie poszukuje rozwiązań, które pozwolą żyć dłużej w zdrowiu. Z przeprowadzonych badań wynika, że możemy podzielić Polaków na lojalnych pacjentów, zdrowych konsumpcyjnych entuzjastów i pragmatycznych chorych. To ciekawe dane, ponieważ pokazują one nasze podejście do dobrostanu zdrowotnego, ale też perspektywę rozwoju rynku farmaceutycznego i zapotrzebowanie konsumentów. Dzięki prelekcji poświęconej reklamie mogliśmy natomiast zgłębić zagadnienia prawne związane z tą dziedziną. Zdrowie ludzi, rozwój nauki i możliwości komercjalizacji są dziś w synergii jak nigdy wcześniej” - mówi dr hab. Monika Skorek, prof. UW, Prodziekan Wydziału Zarządzania UW i kierownik studiów podyplomowych Marketing Produktów Farmaceutycznych.
Farmacja nowej generacji
Pierwszy panel tematyczny, prowadzony przez dr hab. Annę Kowalczuk, zatytułowany „Farmacja nowej generacji oraz doskonałość w zarządzaniu – ludzie, marka własna, projekty naukowe”, obejmował tematy związane z project managementem i promocją marki własnej w kontekście pracy naukowej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o najnowszych lekach nowej generacji oraz o metodach zarządzania projektami naukowymi.
Prezentację wygłosił również prof. dr hab. Krzysztof Marycz, CEO i założyciel International Institute of Translational Medicine (MIMT), reprezentujący University of California w Berkeley i HAAS Business School (USA). Podczas swojego wystąpienia przedstawił problematykę związaną z lekami biologicznymi i wyzwaniami dla zawodów poza medycznych. Prof. Marycz wskazał, że farmaceuci powinni znać mechanizmy działania leków biologicznych, ich wskazania oraz przeciwwskazania. Jego zdaniem kluczowe kompetencje w tym obszarze obejmują m.in. wiedzę kliniczną, umiejętności prowadzenia pacjentów czy znajomość regulacji prawnych.
Wyzwania okresu przejściowego
Druga część wydarzenia, „Wyzwania okresu przejściowego dla producentów wyrobów medycznych wg rozporządzeń MDR i IVDR”, skoncentrowała się na regulacjach prawnych dotyczących wyrobów medycznych. Dyskusje dotyczyły nowych wymogów, przed którymi stoją producenci w obliczu nowych regulacji.
Profesjonalna apteka
W panelu „Profesjonalna Apteka: aspekty prawne, psychologiczne i konsumenckie” zaprezentowane zostały wyniki badań dotyczących zachowań klientów aptek. Omówiono również innowacyjne narzędzia marketingowe, które znajdują zastosowanie na rynku farmaceutycznym, wpływając na interakcje z klientami i poprawę jakości świadczonych usług.
Ewolucja opieki zdrowotnej
Konferencję zamknął panel zatytułowany „Ewolucja opieki zdrowotnej - finanse, przekształcenia, świadczenie usług zdrowotnych” prowadzony przez prof. dr hab. n. med. Józefa Haczyńskiego. Dyskusje dotyczyły zmian w finansowaniu opieki zdrowotnej, przekształceń organizacyjnych oraz przyszłości świadczenia usług zdrowotnych.
„Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego już od 20 lat zajmuje się kształceniem kadry zarządczej z sektora ochrony zdrowia oraz rynku farmaceutycznego. Teraz chcemy jeszcze mocniej zaangażować się w takie obszary jak medycyna, farmacja i biznes. Nasza konferencja obfitowała w tematy dotyczące farmacji nowej generacji, wyzwań dla producentów wyrobów medycznych oraz ewolucji opieki zdrowotnej, jednak jest to tylko przedsmak tego, z czym w toku studiów podyplomowych - Marketing Produktów Farmaceutycznych, będą mieli styczność studenci. Przygotowany przez nas roczny program studiów gwarantuje solidną wiedzę i otwiera liczne możliwości na rynku pracy, dając absolwentom przewagę konkurencyjną” - mówi prof. dr hab. Grzegorz Karasiewicz, Dziekan Wydziału Zarządzania UW.
Marketing produktów farmaceutycznych na WZ UW
Przyszłość rynku farmaceutycznego będzie kształtowana przez dalszy rozwój innowacyjnych terapii oraz zapewnienie ich dostępności i przystępności cenowej na całym świecie. Kluczowym elementem będzie współpraca między sektorem publicznym a prywatnym, która pozwoli skutecznie stawić czoła wyzwaniom stojącym przed tą branżą. Odpowiedzią na potrzeby biznesowe jest nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego - Marketing Produktów Farmaceutycznych. Program rozwija umiejętności marketingowe studentów, oferując najwyższy poziom wiedzy zgodny z realiami polskiego rynku.
Po ukończeniu kierunku absolwenci mają wiele możliwości zatrudnienia w różnych sektorach rynku farmaceutycznego i branżach pokrewnych. Mogą realizować się w koncernach farmaceutycznych w działach marketingu i sprzedaży, tworząc i realizując strategie marketingowe. W pionach badań i rozwoju (R&D) mogą współpracować przy badaniach nad nowymi lekami i promocji innowacyjnych rozwiązań. Praca w agencjach marketingowych i PR specjalizujących się w farmacji oferuje możliwości tworzenia kampanii marketingowych, brandingu i komunikacji PR, a także zarządzania kampaniami online, mediami społecznościowymi, SEO/SEM oraz content marketingiem. W hurtowniach farmaceutycznych i firmach dystrybucyjnych absolwenci mogą zajmować się planowaniem i realizacją strategii sprzedażowych, współpracą z aptekami i szpitalami.
Apteki i sieci apteczne również oferują możliwości w zakresie marketingu lokalnego, tworzenia kampanii promocyjnych i zarządzania relacjami z klientami, a także w optymalizacji asortymentu i promowaniu produktów OTC. Organizacje ochrony zdrowia, takie jak instytuty badawcze i jednostki naukowe, oferują współpracę przy projektach badawczo-rozwojowych i marketingu naukowym, a organizacje pozarządowe zajmują się promocją zdrowia i kampaniami edukacyjnymi.
Absolwenci mogą również znaleźć pracę w startupach i innowacyjnych projektach, na przykład w firmach biotechnologicznych wprowadzających nowe produkty na rynek, czy w telemedycynie, zajmując się marketingiem usług zdrowotnych online. Możliwości są nieograniczone, a stale rozwijająca się branża farmaceutyczna wciąż potrzebuje ekspertów z aktualną i ugruntowaną wiedzą.
Partnerem merytorycznym konferencji był CeCert Sp. z o. o. Jako patroni honorowi konferencję wsparli AstraZeneca, Adamed Pharma, Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., Naczelna Izba Aptekarska, Strategia Personalizacji Leczenia.
***
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (WZ UW) to najstarszy wydział zarządzania w Polsce i najstarsza w Europie Środkowo-Wschodniej jednostka kształcąca w zakresie zarządzania. WZ UW powstał w 1972 r. Od 1991 r. WZ UW prowadzi prestiżowy program studiów EMBA, od 2007 r. nieprzerwanie otrzymuje prestiżową akredytację AMBA. W 2017 r. WZ UW otrzymał akredytację EQUIS – jedną z 3 najważniejszych akredytacji dla uczelni biznesowych na świecie. W 2022 r. WZ otrzymał akredytację AACSB i tym samym zdobywa tzw. „trzy korony” – trzy najważniejsze międzynarodowe akredytacje. Wydział Zarządzania posiada 5 na 5 tzw. palmes of excellence przyznawanych najlepszym uczelniom i wydziałom biznesowym na świecie.
Wydział Zarządzania UW jest dumnym przedstawicielem polskiej edukacji biznesowej na arenie międzynarodowej i kontynuuje swoją misję formowania przyszłych liderów biznesu, gotowych na wyzwania globalnego rynku. WZ UW aktywnie angażuje się we współpracę z biznesem, partnerem wydziału są m.in.: Bank Millennium, Santander Bank, PwC, Henkel, KPMG, Mars, P&G, Bank Pekao, Schneider Electric, L’Oréal, Alior Bank, Makro, Sii.
Komentarze