AstraZeneca kontynuuje inwestycje w rozwój innowacji z obszaru onkologii
Firma zwiększa swój potencjał rozwojowy w zakresie sposobów podawania leków oraz celowanych terapii komórkowych.

Zakupy: światowej licencji od firmy Alteogen Inc. – właściciela ALT-B4, ludzkiego rekombinowanego enzymu hialuronidazy, uzyskanego przy użyciu platformy Hybrozyme™ oraz belgijskiej firmy biotechnologicznej EsoBiotec – pioniera w dziedzinie terapii komórkowych in vivo
Z końcem pierwszego kwartału 2025 r. AstraZeneca zakupiła od firmy Alteogen Inc. licencję na wyłączność na wykorzystywanie ALT-B4, ludzkiego rekombinowanego enzymu hialuronidazy, uzyskanego przy użyciu platformy Hybrozyme™, do opracowywania i komercjalizacji podskórnych formuł dawkowania niektórych leków onkologicznych dotychczas podawanych jako wlewy dożylne (czas trwania procedury ulega skróceniu). Spółka nabyła także firmę EsoBiotec, a tym samym technologię, która umożliwia genetyczną modyfikację komórek opornościowych bezpośrednio w organizmie – skraca to znacząco proces, który dotychczas trwał ok. trzech tygodni (wymagał pobrania komórek, ich modyfikacji a następnie wprowadzenia ich do organizmu pacjenta). Obie te inwestycje istotnie zwiększają potencjał rozwoju innowacji w terapiach onkologicznych nowej generacji spółki AstraZeneca.
- Zarówno zakup licencji od firmy Alteogen jak i belgijskiej firmy biotechnologicznej EsoBiotec wpisują się w misję AstraZeneca, którą jest transformacja opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu osiągnięć nauki. Obie inwestycje znacząco przyczynią się do opracowania leków nowej generacji. Jedne będą mogły być podawane w sposób korzystniejszy dla pacjenta i personelu medycznego wspierając wydajność systemów opieki zdrowotnej, inne będą stanowić ważny krok naprzód w realizacji naszych ambicji wykorzystania pełnego potencjału terapii komórkowych. W przypadku EsoBiotec cieszymy się podwójnie, bo to inwestycja w Europie – mówi Edyta Wojtkiewicz, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowa AstraZeneca Pharma Poland.
***
AstraZeneca Pharma Poland:
AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych i najbardziej innowacyjnych firm tego sektora na świecie. Z myślą o pacjentach w AstraZeneca opracowywane są i wytwarzane nowoczesne leki pomagające zwalczać choroby, które stanowią największe wyzwania współczesnej medycyny.
W Polsce AstraZeneca zatrudnia prawie 3 500 osób, z czego ponad 1 500 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Od 2020 roku AstraZeneca posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez Ministra Rozwoju, potwierdzając tym samym rolę lidera w polskim ekosystemie innowacji.
Komentarze