Partner serwisu
24 października 2014

Milony na walkę z wirusem Ebola

Kategoria: Ciekawostki

24,4 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na badania nad wirusem Ebola. Środki finansowe zasilą pięć projektów z różnych dziedzin, od prowadzonego na dużą skalę badania klinicznego potencjalnej szczepionki po testy istniejących i nowych związków pod kątem ich skuteczności w leczeniu choroby.

Milony na walkę z wirusem Ebola

Przyśpieszona procedura
Fundusze z unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” będą udostępniane w ramach przyśpieszonej procedury, aby umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie prac. Komisja współpracuje również z branżą w sprawie dalszych prac rozwojowych nad szczepionkami, lekami i diagnostyką dla gorączki Ebola i innych chorób krwotocznych w ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych.

– W walce z Ebolą prowadzimy wyścig z czasem; musimy jednocześnie podejmować działania w odpowiedzi na obecną nadzwyczajną sytuację oraz przygotowywać środki długofalowe. Dlatego cieszy mnie, że mogę zapowiedzieć przekazanie dodatkowego finansowania w wysokości 24,4 mln euro, które przyspieszy najbardziej obiecujące prace badawcze nad opracowaniem szczepionek i metod leczenia – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso.

– Jednym z najważniejszych przekazów związanych ze spotkaniem międzynarodowej wspólnoty, które odbędzie się dzisiaj w Genewie pod auspicjami WHO, jest konieczność zintensyfikowania badań naukowych nad Ebolą – powiedziała Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz do spraw badań, nauki i innowacji. – Aby podjąć walkę z tą śmiertelną chorobą, projekty w tej dziedzinie pozyskują najlepszych pracowników naukowych i wsparcie branży.

Finansowanie będzie udostępniane na podstawie wniosków otrzymanych od zespołów badawczych z całej UE i z wielu państw trzecich, które zostały ocenione przez grupę niezależnych ekspertów.

Profesor Peter Piot, dyrektor Londyńskiego Instytutu Higieny i Medycyny Tropikalnej i jeden z odkrywców Eboli, skomentował wiadomość o przekazaniu finansowania słowami: – Z zadowoleniem przyjmuję zdecydowane działania Komisji wspierające szereg badań klinicznych i studiów nad wirusem Ebola jako wkład Europy w walkę z kryzysem, który kosztował już tak wiele ofiar.

Badania kliniczne leków i szczepionek
Komisja zwróciła się również do partnerstwa pomiędzy Europą a krajami rozwijającymi się w dziedzinie badań klinicznych (EDCTP) o uwzględnienie w jego programie prac pojawiających się epidemii o zasięgu obejmującym kraje afrykańskie, w tym Eboli. Umożliwi to EDCTP finansowanie badań klinicznych leków, szczepionek i diagnostyki w ramach przyszłych zaproszeń do składania wniosków dotyczących projektów badawczych.

Źródło: Komisja Europejska

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ